FOTO-LAJM/ Sinani- Beqiri, dje bashkë si lojtarë tek Vllaznia, sot bashkë si trajnerë në...

Janë dy prej ikonave të Vllaznisë së pas viteve '90, sulmuesi Vioresin Sinani dhe mbrojtësi Elvin Beqiri. Njëri ka shënuar gola me shumicë, më shumë se çdokush tjetër në kampionatin shqiptar, tjetri është munduar të mbrojë dhe e ka...

Dy fjalë për Elbasanin dhe historinë e 100 vjetorit

Opinion nga Roland Luçi

Përsa i përket vitit të largët 1913, nuk mund të flitet zyrtarisht për asnjëlloj aktiviteti futbollistik ne Elbasan, nuk ka asnjë aktivitet te organizuar.

Viti 1990/ Shqipërinë e priste Islanda, Bejkush Birçe: Në Londër, futbollistët e mi përfunduan...

Në vitin ’90, në Aeroportin e Londrës u arrestuan të gjithë lojtarët e Kombëtares, që kishte thirrur trajneri Bejkush Birçe, mes të cilëve ish emra të njohur si Foto Strakosha, Sulejman Demollari, Rudi Vata, Mirel Josa, Artur Lekbello etj,...

Histori/ Kur goli i Vioresin Sinanit para 20 viteve do t’i jepte kombëtares shqiptare...

Maltë, 11 Shkurt 2000. Pas 54 vjetësh, kombëtarja arkivoi trofeun e dytë në historinë e saj. Skuadra që në atë kohë drejtohej nga ish-trajneri, Medin Zhega triumfoi në ‘’Malta International Football Tournament’’ ose siç quhej ndryshe Trofeu Rothmans, për...

100 Vjet të Shqipërisë sportive

Nga Besnik Dizdari

Themelimet dhe simbolet e mëdha

Shaban Sejdiu, Shaban Tërstena, Azis Salihu, Pirro Dhima, Luan Shabani, Leonidha Goga, Agim Xhelili, Viktor Mitru, Luan Krasniqi, Mirela Manjani – të gjithë këta shqiptarë kanë fituar medalje olimpike të arta, të argjendta ose të bronzta.

Dossier: Viti 1947. Vllaznisë i mohohet titulli kampion

Nga Gjergj KOLA Kampionati i vitit 1937 ka qenë i pari rast kur shkodranët janë ndëshkuar haptazi në rrugën e tyre drejt titullit kampion. Mohimi i titullit të parë atë vit, do të pasohej nga të tjerë më pas. Në...

HISTORI/ Arbitri i parë shqiptar që ka drejtuar ndeshje ndërkombëtare

Ky është Qazim Dervishi, atlet dhe futbollist i talentuar. Lindi më 10 qershor 1908 dhe vdiq më 19 janar 1994. Dervishi ishte gjyqtari i parë ndërkombëtar shqiptar, atlet i talentuar dhe futbollistë. Ai lindi në Shkodër dhe arena sportive...

Publikohet për herë të parë fotoja e para 40 viteve: Vllaznia kampione e Shqipërisë

Vllaznia e sotme vërtetë po kalon momente të vështira megjithatë në historinë e saj ka patur edhe jo pak raste kur ka gëzuar. I tillë ka qenë edhe viti 1978, pra 40 vite më parë kur kuqeblutë festonin titullin...

Historia e Katedrales së Shkodrës që u pat kthyer në pallat sporti

Historia e ndërtimit të kësaj Kishe të rëndësishme për banorët e devotshëm shkodranë, ka shumë të veçanta të saj. Vetë fjala aq e njohur në “Kisha e Madhe” siç e thërrasin ende sot të gjithë, kishte si synim të...

Histori sportive: Kur Vllaznia luante për herë të parë ndaj Tiranës

Nga Bashkim TUFA - Kjo ka ndodhur 96 vjet më parë.

Në Tiranë, në vitin 1920, formohet qeveria e re nën kryesinë e Sulejman Delvinës. Shkodrani i shquar Palok Nika, emërohet organizator i sportit shqiptar. Ai ideon edhe ndeshjen e parë në mes të Vllaznisë dhe Tiranës. Tirana, kryeqyteti i ri i Shqipërisë, në atë kohë numëronte 13.000 banorë. Megjithatë, bëhen përgatitje të mëdha për të pritur Vllazninë.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vajzat kuqezi pësojnë 7 gola, Norvegjia e papërmbajtshme

Norvegjia shumë e fortë për kombëtaren shqiptare të fermave. Përfaqësuesja nordike fitoi thellë 0-7 në “Air Albania” në takimin e vlefshëm për eliminatoret e...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR