Komisioni i Disiplinës: Vllaznia dy ndeshje pa tifozë në fushën e saj

Dy ndeshjet e ardhshme në fushën e saj, ekipi I Vllaznisë do t’I luajë në stadiumin “Loro Boriçi” por pa praninë e tifozëve të saj. Ky është vendimi që ka marrë sot Komisioni I Disiplinës pranë Federatës Shqiptare të Futbollit në mbledhjen e tij të rradhës. Në fakt pritej që sjellja e tifozërisë shkodrane në ndeshjen me Skënderbeun, të ishte pjesë e diskutimeve të këtij komisioni. Anëtarët e tij, pasi kanë shqyrtuar të gjithë dokumentacionin e duhur të ardhur nga gjyqtarët, vëzhguesi dhe delegati I tij kanë vendorur që ta penalizojnë klubin shkodran me zhvillimin e dy ndeshjeve të rradhës pa praninë e tifozëve.

Mbrojtja kuqeblu nën akuzë, priten masa te Vllaznia

Dy humbjet radhazi me Skënderbeun dhe Teutën, duket se kanë sjelle mjaft problematika te Vllaznia. Për më tepër, humbja me durrsakët duket se nuk do të kapërdihet lehtë. Madje pas takimit, drejtuesit kuqeblu kanë qenë të papërmbajtur në fjalët e tyre drejtuar lojtarëve. I shigjetuar në këtë drejtim ka qenë pikërisht reparti i mbrojtjes, i cili ka gabuar edhe më tepër në përballjen me “djemtë e detit”. Nga sa mësohet, situata në dhomat e zhveshjes ka qenë tepër e nxehtë mes teknikut Canaj dhe lojtarëve të mbrojtjes shkodrane. Ai i ka kërkuar llogari gjithsecilit prej tyre. Nuk ka ngurruar aspak për të shigjetuar edhe lojtarë të veçantë, duket ua ngarkuar atyre përgjegjësinë për humbjen.

Vllaznia mundet edhe nga Teuta. Gabime të pafalshme në mbrojtje

Skuadra e Vllaznisë është mundur edhe sot në ndeshjen e rradhës, atë që ka zhvilluar në Kavajë me Teutën me rezultatin 2-3. Por më shumë sesa një aftësi e durrsakëve për ta fituar ndeshjen, ashtu si dhe ndaj Skënderbeut në mesjavë, fatin e ndeshjes e kanë vendosur gabimet elementare të mbrojtjes kuqeblu. Durrsakët janë më kërkues në startin e lojës, duke qenë në udhëheqje të topit në pjesën e parë, derisa gjejnë edhe golin me Daniel Xhafajn në minutën e 18-të. Reagojnë kuqeblutë e Canajt, që bëjnë cmos për t’i barazuar shifrat, përmes daljes së Krujës dhe Bushicit në kundërsulm, por për këtë fraksion loje nuk ka gol tjetër.

Rajoviç ka dëmtim ligamentesh. Rrezikon 6 muaj pushim

Dhimbje koke për stafin teknik të Vllaznisë. Mbrojtësi malazez, Blazho Rajoviç, do të mungojë nesër ndaj Teutës, por kjo është më e pakta, pasi lojtari rrezikon të mbetet për një periudhë të gjatë jashtë fushave. Kjo ngaqë ai ka dëmtuar ligamentet e gjurit të djathtë. Kjo ka rezultuar pas verifikimit të rezonancës magnetike që ai ka zhvilluar paraditen e djeshme në Tiranë e për pasojë, me shumë të ngjarë futbollisti është i detyruar t'i nënshtrohet një ndërhyrje kirurgjikale. Kjo mund ta lërë atë rreth 6 muaj larg fushës së blertë.

Vllaznia prezantoi sot tre futbollistet e Kombëtares së Kamerunit

Vllaznia në futboll për femra ka prezantuar sot tre blerje të reja. Bëhet fjalë për tre futbolliste të kombëtares së Kamerunit që do jenë tashmë pjesë e skuadrës shkodrane. Prezantimi i tyre është bërë paraditen e sotme në zyrat e klubit nga dy drejtuesit e lartë të tij Fatos Gjyrezi dhe Armir Grima si dhe nga presidenti i këtij ekipi, Lazër Matija. Ka qenë ky i fundit ai që ka folur i pari duke shpjeguar edhe arsyet pse janë bërë këto përforcime.

Pejiç dhe Skënderbeu ndëshkojnë sërish Vllazninë në Shkodër

Ndalet Vllaznia dhe përsëri në Shkodër. Për të dytën herë në këtë kampionat pas asaj me Flamurtarin në javën e parë. Ka ndodhur kështue dhe ditën e djeshme teksa është mundur 1-3 nga Skënderbeu. Tre golat e pësuar, karshi vetëm një të tillë të shënuar, kanë bërë që shkodranët të humbasin pozicion edhe në renditje.Ndeshja nis e hapur, me sulme dhe kundërsulme nga të dyja palët. Korcarët dalin shpesh në kundërsulm nga e majta, ku vepron Muzaka, i cili kroson topat në qendër të zonës kuqeblu, për te sulmuesi i vetëm, Pejic.

Canaj: Skënderbeu i mirëpritur por pa gjyqtarë këtë herë

Trajneri I Vllaznisë Agim Canaj ka kërkuar drejtësit nga gjyqtarët e ndeshjes së sotme kundër Skënderbeut. Ai nuk ka folur shumë për bluzat e zeza por më shumë ka “shënjestruar” kundërshtarin e sotëm teksa duke folur për këtë sfidë ka thënë: “Ne jemi përgatitur seriozisht për këtë ndeshje. Mund t’ia dalim ta fitojmë por kuptohet se ajo që kërkojmë është drejtësia në fushë. E them këtë ngaqë Skënderbeu dihet se është një skuadër që favorizohet nga arbitrat. Më gjeni një rast në këto tre sezonet e fundit që korçarët që janë ankuar për gjyqtarët?

Armando Cungu jep dorëheqjen nga drejtimi i Kukësit

Trajneri shkodran Armando Cungu nuk ka duruar më. Pasditen e sotme, menjëherë pas ndeshjes ë humbur me Partizanin, ai ka deklaruar dorëheqjen e tij nga drejtimi i skuadrës kukësiane. Në fakt kishte ditë që pritej kjo gjë. Edhe vetë...

Semina: Barometri i kësaj Vllaznie do jetë sfida me kampionët

Mbrojtësi i Vllaznisë, Klodian Semina, është i mendimit se kundërshtari i radhës, Skënderbeu, nuk është i pakalueshëm. Përballja e së enjtes është shumë e rëndësishme për kuqeblutë, pasi luajnë vendi i dytë dhe i treti, dhe një fitore mund të thotë shumë për vazhdimësinë. Sipas Seminës, rezultatet e fundit tregojnë një rritje të ndjeshme, por takimi me Skënderbeun do të jetë barometër për këtë Vllazni. “Ne e kemi vlerësuar që në seancën e parë stërvitore Skënderbeun. Vetë të qenit tri herë me radhë kampione e vendit thotë shumë për këtë skuadër dhe aq më tepër që është një nga më të konsoliduarat për momentin. Ne duhet të harrojmë atë çfarë kemi arritur deri më tani. Sfida me korçarët është si një finale për ecurinë tonë në këtë sezon.

Ndriçim Shtubina: Vllaznia mund t’i thyejë edhe korçarët

Te lojtarët e Vllaznisë është shtuar besimi tek arritja e rezultateve pozitive. Ndriçim Shtubina, i cili ka qenë një nga më të mirët në përballjen e fundit me Laçin, është tejet optimist se ekipi i tij i ka të gjithë mundësitë për të përballuar me sukses edhe sfidën e së enjtes me korçarët. Për mesfushorin shkodran, fitorja me Laçin tregon edhe njëherë se Vllaznia po rritet nga takimi në takim. Këtë e ka dëshmuar edhe në përballjen e fundit, pasi paraqitja e kuqebluve është vlerësuar maksimalisht nga të gjithë lojtarët. “Ishte një fitore të cilën e merituam. Ishte një takim i vështirë që duhej kaluar me sukses dhe mendoj se e realizuam më së miri objektivin.