Spanja është finalistja e parë e Euro 2024. Skuadra iberike ia ka dalë të mposhtë me përmbysje 2-1 Francën dhe të sigurojë biletën për në finalen e madhe të turneut.

Në një sfidë që nisi mirë për Francën me golin e shpejtë të Kolo Muani, diferencën për spanjollët e bënë talentet individuale që ka në skuadër. Adoleshenti Lamin Jamal lëshoi një gjuajtje të pakapshme për Menja dhe vetëm pak minuta më vonë ishte Dani Olmo që bëri të njëjtën gjë për të realizuar përmbysjen.

Më pas, për Spanjën ishte më i thjeshtë administrimi i ndeshjes, teksa Franca rrallëherë u shfaq konkrete me gjuajtje të rrezikshme drejt portës. Kështu, më vërshëllimën përfundimtare, erdhi edhe festa e spanjollëve që siguruan praninë e tyre në finalen e turneut.

SPANJË-FRANCË 2-1
21′ Lamin Jamal, 25′ Dani Olmo / 9′ Kolo Muani