Data 11 korrik per sportin shqiptar e veçanerisht per boksin eshte nje date e vecante. Zhvillohet nje ndeshje boksi e cila per nga rutina e viteve te fundit duket nje aktivitet i rradhes. Por Jo.

Ne vorbullen disa vjecare te aktiviteteve te zhvilluara ne Shqiperi jane zhvilluar me dhjetra e dhjetra aktivitete. Ndeshje qe here te lenin shije te mire e here jo. Jan pare ndeshje per tituj bote e europe nga lloj lloj federatash por sa here me eshte dhene mundesia te shprehem kam thene fjalet e mia.
Por kete here eshte ndryshe. Behet fjale per WBO.

Bahet fjale per titullin e Europes. Kjo ndeshje ka edhe nje emer qe do ndeshet.
Si parathenie do doja te jepja nje detaj qe ne dukje duket i vogel por nuk eshte. Qe te konkurosh ne nivele te tilla duhet shume eksperience, pune, e fat.

Eksperience qe zakonisht merret ne boksin amator, pune qe pa te cilen nuk mund te shkosh ne disa nivele dhe fat qe te piqen kushtet dhe te gjinden njerezit e duhur qe duke bashkepunu te arrijn ne keta nivele.

Me sa duket ky moment per Shqiperin ka ardh dhe kush me shum se Nelson Hysa mund ta bente kete gje te mundun i pari.

Pse Nelsoni? Sepse i ka kriteret per te arrit ne ata nivele. Ka ekpseriencen shume vjecare, sepse punon sot ne palester si nje djal i etur 17 vjecar, sepse eshte rrezu dhe ne rikthim i ka vu vedit objektiva ma te medha se perpara, sepse sa her bahet fjal per gjana te reja e sfida eshte aty, sepse eshte i formum me mentalitet fitusi.

Sigurisht qe ndihem mire per kete gja sepse nje pjese te madhe te rrugetimin tem ne sportin e boksit e kena ba bashke.

Un prej lerg nuk mundem me ba asgja por mundem vetem ti uroj suksese dhe me ndi kenaqesi qe mbas 33 viteve histori te boksit Shqiptar ma ne fund u ben bashk te gjith komponentet qe te zhvillohej nje ndeshje e vertete, per titull te vertete Europe, ne nje Federate te vertete boksi.
Suksese Nelo
Suksese Boksit Shqiptar.