Toni Kros i dha lamtumirën futbollit të luajtur me humbjen, teksa Spanja i mposhti në çerekfinale. Pas ndeshjes nuk kishte se si të mungonte komenti i mesfushorit: “Ishte një lojë ku të gjithë dhamë gjithçka.

Ishim shumë afër, gjë që e bëri edhe më të hidhur fundin. Për momentin mbizotëron trishtimi për përfundimin e turneut, sepse të gjithë së bashku kishim një synim të madh. Ëndrra që kishim është shkatërruar. Edhe nëse do të kuptojmë në ditët në vijim se kemi luajtur një turne të mirë”, e mbylli shkurtimisht Kros. Mesfushori gjerman i vari këpucët pas eliminimit ndaj Spanjës. Janë zhvilluar 832 ndeshje dhe 34 tituj.

Ai del në pension në moshën 34-vjeçare dhe me një trashëgimi legjendare. Humbja e Gjermanisë ndaj Spanjës ( 2-1 ) në çerekfinalet e Europianit do të thotë eliminim, rrjedhimisht ndeshjen e fundit të Kros (34 vjeç) si lojtar profesionist . Ajo që dukej se mund të ndodhte shumë më vonë, edhe me kontestimin e finales së madhe dhe fitimin e titullit, erdhi shumë më herët. Ai thotë lamtumirë pasi ka luajtur 832 ndeshje në elitë, 465 me Real Madridin (28 gola), 205 me Bajernin (24 gola), 48 me Leverkusenin (10 gola) dhe 114 me skuadrën gjermane (17 gola).

Një nga futbollistët më legjendarë në historinë e futbollit gjerman dhe Real Madridi del në pension. Pas largimit nga Hansa Rostok , skuadra e qytetit të tij të lindjes, ai nënshkroi për Bajernin , ku kaloi gjashtë sezone, plus një në huazim te Leverkusen . Në skuadrën bavareze ai fitoi tri liga, tri Kupa, një Ligë të Kampioneve, një Botëror për Klube, një Superkupë Gjermanie dhe një Superkupë Europiane.

Dhjetë trofe. Pas triumfit, ai shkoi te Real Madrid për të vazhduar zgjerimin e rekordit të tij të jashtëzakonshëm. Me bardhezinjtë ai u vendos si një mesfushor historik, derisa u largua pak javë më parë pasi fitoi Champions League . Kishte pesë gjithsej me Madridin ( ai kishte fituar të gjashtin me Bajernin), përveç pesë Kupave të Botës për Klube, katër Liga, katër Superkupa Spanjolle, katër Superkupa Europiane dhe një Kupë të Mbretit, 23 trofe.