Vllaznia, dilema e zhvillimit të fazës përgatitore

Tek Vllaznia ka shumë gjëra që pritet të marrin përgjigje në ditët në vijim. Dilema e parë që pret zgjidhje është ajo nëse do ketë fazë përgatitore jashtë vendit apo jo. Opsioni më i mundshëm ka qenë gjithnjë Ulqini për të zhvilluar atje një stërvitje dyjavore. Një dilemë që pret përgjigje për pak ditë sepse në fillim të janarit Vllaznia do të duhet të transferohet në qytetin bregdetar të Malit të Zi për të vijuar me përgatitjet për gjysmën e dytë të sezonit nëse miratohet kjo gjë.

Vllaznia barazim 0-0 me Tiranën. Barazimi i 9-të këtë kampionat

Skuadra shkodrane nuk shkon më shumë se barazimi as në ndeshjen e fundit të këtij viti. Me rezultatin 0-0 është mbyllur takimi i fundit i fazës së dytë të kampionatit, ai në mes Vllaznisë dhe Tiranës, takim ky i luajtur pasditen e sotme në stadiumin "Loro Boriçi". Ndeshja nuk ka prodhuar ndonjë futboll të bukur sepse është zhvillua kryesisht në mesfushë dhe kanë munguar rastet në portat respektive. Në atë të vendasve, vetëm një pasiguri e portierit Agoviç në minutat e para të ndeshjes, i ka mundësinë lojtarëve kundërshtarë të rrezikonin portën por topi nuk shkon drejt portës.

Vllaznia barazon 0-0 në Durrës. I kënaqet pikës së marrë

Vllaznia ndal serinë e rezultateve negative me një barazim 0-0 të arritur pasditen e së dielës në Durrës ndaj Teutës vendase. Pas një 90 minutëshi jo shumë të pëlqyeshëm për asnjërin ekip, në fund, ata kanë qenë të detyruar t'i kënaqen pikës së marrë, me të cilën të dy ekipet ruajnë pozitat aktuale në renditje. Shkodranët e kanë nisur ndeshjen pa disa titullarë në formacion megjithatë kjo nuk ndikoi shumë në fushë. Rastin e parë të ndeshjes e kanë patur vendasit me anë të kapitenit Hoxha që në minutën e 23-të gjuajti me kokë por jashtë. Kundërpërgjigjet Shtubina katër minuta më vonë teksa sërish me kokë ka një mundësi të mirë por të pakonkretizuar. Në fundin e pjesës së parë, do jenë sërish durrsakët që do kenë një rast të mirë për të kaluar në avantazh por jo.

Shtubina: Cungu i mërzitur? Ka të drejtë sepse do gjithnjë fitore

Në kampin shkodran ka besim se skuadra do të mundet të dalë nga momenti i vështirë që po kalon. Ka qenë kapiteni Ndriçim Shtubina ai që sot ka folur në emër të skuadrës para gazetarëve dhe ka shprehur bindjen se gjërat do të ndryshojnë duke nisur nga takimi i nesërm përballë Teutës. Pikësëpari, ai ka folur në lidhje me gjendjen aktuale të Vllaznisë kur ka thënë:

Vllaznia ndërpret kontratën me Hoxhën.I uron suksese në karrierë

Ka ndodhur ajo që pritej. Klubi i Futbollit Vllaznia ka ndërprerë kontratën me futbollistin Yll Hoxha. Kontrata është mbyllur me mirëkuptim në mes palëve dhe ato i kanë uruar suksese njëri- tjetrit. Kjo bëhet e ditur edhe në një komunikatë që ka shpërndarë klubi shkodran në faqen e tij zyrtare:

Vllaznia, me probleme edhe në takimin e rradhës në Durrës

Problemet nuk kanë të sosur për ekipin e Vllaznisë. Nuk ka ndeshje që stafi teknik i saj të mos ketë mungesa në formacion. Kryesisht për kartona por edhe dëmtimet gjatë kësaj periudhe të fundit nuk kanë qenë të pakta.Nëse në ndeshjen në Laç munguan për arsye dëmtimesh dhe problemesh të tjera shëndetësore Kalaja, Marku e Gocaj, në ndeshjen e rradhës ndaj Teutës do të ketë edhe një mungesë tjetër të deklaruara.

Vllaznia me mungesa edhe sot ndaj Laçit. Kalaja e Marku të pamundur

Problemi i mungesave për ekipin e Vllaznisë tashmë është kthyer në një çështje më vehte nga ndeshja në ndeshje. Kartonat,dëmtimet apo dhe probleme të tjera, kanë bërë që stafi teknik të mos jetë asnjëherë i qetë sa i takon ndërtimit të formacionit.Do të ndodhë kështu edhe në takimin e sotëm me Laçin në të cilin trajneri Cungu nuk do të ketë në dispozicion të paktën dy prej titullarëve. Kështu, Kalaja dhe Marku nuk do të udhëtojnë fare drejt Laçit sepse kanë probleme me dëmtimet dhe janë të pamundur për të luajtur. I pari ka qenë i dëmtuar prej dy javësh dhe e provoi të luante ndaj Luftëtarit por u largua nga fusha pa mbaruar ende pjesa e parë.

Aquino gol, Cicmil me të kuqe. Laçi mund 1-0 Vllazninë

Vllaznia humb sërish. Pas distatës me Luftëtarin javën e shkuar, ajo është mundur edhe nga Laçi. ka ndodhur kështu në ndeshjen e luajtur pasditen e së mërkurës në Laç kur në fund të 90 minutave, është shënuar rezultati 1-0 për vendasit. Djemve të drejtuara nga trajneri Ramadan Ndreu u ka mjaftuar goli i braziliani Akuino shënuar në fundin e pjesës së parë, për të marrë një trepikësh shprese për të ardhmen. Nga ana tjetër, pas kësaj humbje, shkodranët e shohin shumë të vështirë të ardhmen. Ndeshja sidomos në pjesën e parë ka patur rivalitet.

Zhgënjen Vllaznia. Mundet 3-2 nga Luftëtari në “Loro Boriçi”

Vllaznia zhgënjen në Shkodër duke u mundur 3-2 nga Luftëtari. Një lojë shumë e dobët e kuqebluve të cilët dorëzohen edhe në "Loro Boriçi".Ndeshja në fakt ka nisur më mirë për gjirokastritët që madje kanë shënuar shumë shpejt, që në minutën e 5-të. Liçaj godet me kokë një top të ardhur nga e djathta dhe mbrojtësi Cicmil në përpjekje për të larguar topin, e dërgon atë në rrjetën e portës së tij. Në "Loro Boriçi" ka heshtje megjithatë nuk do kalonin më shumë se 7 minuta dhe kapiteni Shtubina barazon gjithçka.

Portieri Agoviç: Tek Vllaznia ndjehem në mënyrë të shkëlqyer

Pritja e 11-metërshit të ekzekutuar nga Salihi në ndeshjen e kaluar ndaj Skënderbeut, e ka vënë atë në qendër të vëmendjes dhe jo më kot, u vlerësua edhe si njeriu i ndeshjes. Malazezi Jasmin Agoviç po kalon një moment shumë të mirë tek Vllaznia aktualisht dhe jo më kot, drejtuesit e klubit, kanë nxjerrë atë para gazetarëve në konferencën e sotme për shtyp. Duke folur në lidhje me takimin e nesërm, ai është shprehur kështu:

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR