Nostalgji/ Kur Vllaznia shpallej kampione 40 vjet më parë

Viti 1978 mbetet i rëndësishëm në historinë e futbollit shqiptar. Vllaznia shpallej kampione e Shqipërisë, luante me sukses ndaj Austrisë së Vjenës dhe padyshim që ato emocione janë ende kujtesën e të gjithë shkodranëve që i kanë përjetuar ato....

Historia e basketbollit shkodran, titujt kampionë dhe emrat e shquar në vite

Basketbolli në Shkodër filloi të luhej pasi ky sport kishte hyrë më parë në Shqipëri. Ka qenë pikërisht Instituti Teknik i Tiranës, vendi ku për herë të parë filloi të luhej kjo lojë. Ishte viti 1920, kur ndodhi kjo....

Historia e sportit në Malësi të Madhe

Malësia e Madhe është treva shqiptare, emri i së cilës  përputhet plotesisht me atributet dhe vlerat historike që i njihen e vlersohen kombetarisht e nderkombetarisht. Besa ,bujaria ,trimeria e urtia  nuk janë nocione abstrakte ,pasi ato kultivohen e demostrohen...

FSHF nderon dy shkodranët, Kolec Kraja dhe Avenir Dani

Mbrëmjen e djeshme, Federata Shqiptare e Futbollit ka organizuar mbrëmjen gala tme rastin e festave të fundvitit. Me këtë rast, institucioni i futbollit shqiptar ka dorëzuar edhe disa çmime për figura të njohura në vite të cilët kanë kontribuar...

Një kërkim historik i kulturës së Notit modern në Shqipëri

Nga Besnik Dizdari

I.

Duket e rëndë, por është e vërtetë: në Shqipërinë e sotme mungon kultura e sportit të notit modern. Si prolog të gjithë kësaj historie po jap faktin më domethënës: Shqipëria është e vetmja midis 54 shteteve të Evropës e cila nuk ka një pishinë olimpike të notit modern!

Vllaznia e viteve ’70 apo Vllaznia e viteve ’80, kush ka qenë më e...

Historia 99 vjeçare e Vllaznisë ka dhuruar shumë suksese por që mund të kishin qenë edhe më të shumta. Kjo skuadër ka nxjerrë breza të tërë lojtarësh të talentuar dhe një pjesë e tyre për fat të keq, e...

HISTORI / Miqësorja e rrallë: Kur Vllaznia fitonte me kombëtaren e Algjerisë 3-0 në...

Në dhjetor të vitit 1960, Kina dhe Shqipëria e panë veten jo vetëm të rreshtuara ideologjikisht kundër të revizionistëvë, por edhe të pozicionuar strategjikisht. Aleanca u shoqërua edhe me shkëmbime ekonomike dhe kulturore, ku Shqipëria përfitoi nga zemërgjerësia kineze, në...

Ballkaniada 1946, kur Shqipëria u shpall kampione e Ballkanit

Dossier / Kur me 19 qershor të këtij viti Sadiku shënoi të vetmin gol që na dha fitoren kundër Rumanisë, në ndeshjen e grupit të Euro 2016-ës, ku bënin pjesë edhe Franca me Zvicrën, zhvilluar në Lion, m’u kujtua...

FOTO-LAJM/ Nikolin Thana në aksion…

Një foto interesante gjatë një ndeshje miqësore të zhvilluar në kuadrin e aktivitetit që u pat organizuar pak vite më parë me rastin e 70 vjetorit të lindjes së mjeshtrit Ramazan Rragami. Në fushën e "Loro Boriçit" zbritën shumë...

17 vite më parë, kur Vllaznia shpallej kampione e Shqipërisë (video-nostalgji)

Gazetari i njohur shkodran, Gaspër Marku, ka gjetur një mënyrë unike për të zbutur sadopak dëshpërimin e madh në kryeqendrën e veriut, pas rënies së Vllaznisë në Kategorinë e Parë. Duke “rrëmuar” nëpër arkivat e tij, Marku ka publikuar...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR