Alban Noga, nis punë tek Akademia Vllaznia

Që nga dita e djeshme, ish-futbollisti dhe kapiteni i Vllaznisë së viteve ’90 Alban Noga ka nisur punë tek Akademia Vllaznia. Drejtuesit e klubit vazhdojnë të ofrojnë pranë ekipeve të kësaj Akademie figura të njohura të futbollit shkodran dhe si një prej tyre, Noga nuk mund të mungonte.

Izmir Kurti, shkodrani që mbron një portë në Udine

I gjatë 1.89 m, me peshë trupore perfekte për një portier- 60 kg, Izmir Kurti, konsiderohet një nga ruajtësit e portës me shumë të ardhme. Shkodrani 17 vjeçar mbron portën e ekipit të kësaj grupmoshe Rangers Udine Friuli dhe është njëkohësisht edhe kapiteni i kësaj skuadre prej 4 vitesh.

Elis Guri: Titulli botëror shkon për familjen time

Pas një jave nga suksesi i tij i jashtëzakonshëm teksa ka arritur të shpallet kampion Bote, shkodrani Elis Guri preferon të “rrëfehet”. Ndonëse pa u ndalur në detaje, ai edhe sot e kësaj dite, është i vetëdijshëm që ka bërë zgjedhjen e duhur për të përfaqësuar Bullgarinë. E thotë këtë me dhimbje megjithatë nuk ka patur mundësi tjetër.

“Tradhtarët” që na nderojnë

Ka nga ata, që duke i ndenjur besnik atij patriotizmi tradicional, i quajnë ata që largohen nga vendi tradhtarë. Madje ky mendim vazhdon të shfaqet paradoksalisht edhe në këto vite të demokracisë, duke harruar se vetë jeta ka kërkesat e veta. Kjo gjë bëhet edhe më domethënëse për sportistët cilësorë.

Eljaz Guri: Djali im ka zemër shqiptari dhe garon për Bullgarinë

“Edhe pse Elis Guri u shpall Kampion Bote për Bullgarinë, Shkodra e Shqipëria është krenare për të sepse ai eshtë lindur në Shkodër dhe është shqiptar”. Këto janë fjalët e para të babait të Elisit, Eljaz Guri i cili jep emocionet e tij pas suksesit të djalit të tij i cili fitoi medaljen e arit në botërorin e mundjes.

Pjetri: Unë s’jam Xhati që gjuan me këpucë

Nga kampi kavajas dje ka patur reagime në media në lidhje me ndeshjen që ata kanë luajtur fundjavën e kaluar në Velipojë me Adën vendase, takim që u mbyll në barazim 2-2. Sipas asaj çfarë është shkruar në media, presidenti Bizhdili dhe sekretari i klubit Berati kanë mbetur të zhgënjyer nga “livadhi” ku është zhvilluar ndeshja, nga dhuna e drejtuesve të Adës ndaj gjyqtarit etj. Por në fakt, për velipojakët e gjitha kjo është sajesë e kavajasve për të justifikuar barazimin në këtë ndeshje, e për më tepër nisjen e keqe që i kanë bërë kampionatit.

Shkodranët e kategorisë së parë, dominojnë ata të Luftëtarit

Në kategorinë e parë të futbollit shqiptar, përveç shkodranëve që luajnë me Adën dhe që janë të shumtë, ka edhe shumë shkodranë të tjerë që luajnë me ekipet e tjera. Në ndeshjet e javës së dytë të kampionatit, kanë rënë në sy ata që luajnë për Luftëtarin e Gjirokastrës.

Galica 2 gola për Elbasanin, Rraboshta 1 për Luftëtarin

Futbollistët shkodranë që luajnë me skuadrat e kampionatit të kategorisë së parë, janë treguar sërish të rregullt në shënimin e golave për ta duke vërtetuar edhe njëherë faktin se janë pjesë e rëndësishme e këtyre ekipeve. Kështu, sulmuesi Elhan Galica ka shënuar 2 gola për Elbasanin në fitoren e thellë 5-1 të tij ndaj Gramshit. Shtatëlarti që ka ndërruar disa ekipe gjatë karrierës së tij, po e bën punën ashtu siç duhet

Ada – Besa 2-2

Ada e Besa e kane mbyllur ne barazim ndeshjen e djeshme ne mes tyre luajtur ne fushen sportive “Adriatik” te Velipojes. Ndeshja ka nisur me feste por nuk ka mbaruar e tille sepse eshte shoqeruar me tension gjate gjithe takimit. Nuk kane munguar as debatet, shtyrjet madje ne ndonje moment edhe goditjet ne mes futbollisteve kundershtare.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Braktisi Slloveninë për t’iu bashkuar Shqipërisë, Zajmi është jehona që duhet...

Nëse bëhet fjalë për Kombëtaren, gjithmonë duhet vendosur me zemër dhe asnjëherë me lapsin në dorë. Llogaritë bëhen gjithmonë në ekipet që përfaqësohen, për...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR