Vehbi Ademi, një figurë e shquar e basketbollit shkodran

Njëri prej figurave kryesore të basketbollit shkodran dhe atij shqiptar është edhe Vehbi Ademi, një figurë e spikatur sportive. Ai është një nga emrat simbol të lojrave me dorë, jeta e të cilit ka qënë shumë e lidhur me basketbollin dhe po aq edhe në volejboll, fillimisht si sportist në fushën e lojës dhe më pas si trajner në pankinë. E përveç kësaj, Vehbi Ademi i përket një prej familjeve më të vjetra të qytetit të Shkodrës, ku përveç traditës së fabrikës së atëhershme “Tarabosh” pronë e tyre, ato ishin të lidhur mjaft afër me sportin, kur kemi parasysh edhe vëllian e tij, Berhanin, edhe ky i aktivizuar në të dy sportet, volejboll dhe bashketboll, motra Lirija, një nga lojtarët e pesëshes së parë të Vllaznisë në basketboll, si dhe nipërit e tij, Muhameti dhe Teofiku, të cilët patën karrierë në sportin e futbollit.

Ditëlindja ‘e munguar’ e Viktor Jubanit

Sot duhej të ishin duke festuar ditëlindjen e tij. Familjarët dhe miqtë me siguri që do të mblidheshin tek lokali i tij për të festuar një tjetër përvjetor. Por prej një viti e gjysëm, Viktor Jubani nuk është më...

Kampionia e madhe e atletikës Adile Dani feston 72 vjetorin e lindjes

Pak dite me pare, nje nga emrat me te shquar te atletikes shkodrane dhe asaj shqiptare- Adile Dani, ka festuar ditelindjen e saj. Ajo ka mbushur 72 vjeç dhe kete moment padiskutim qe e ka ndare me njerezit e...

Sot është ditëlindja e një prej më të mëdhenjve të gjimnastikës shkodrane- Latif Kashit

Komuniteti i gjimnastikes shkodrane sot e ka dite feste. Ndonese ne kushte jonormale per shkak te situates se krijuar nga pandemia e qe e ben te pamundur mbledhjen e tij, me siguri qe pjestaret e ketij sporti nuk do...

PORTRET I PAAUTORIZUAR PËR SELAMI DANIN

Po thuajse bashkemoshatare, dhe njohja me te kishte filluar qe ne bankat e gjimnazit "28 Nentori". Ishte fundi I viteve '50 dhe fillimi i viteve '60, kur ne kete gjimnaz po vershenin dhjetra talente sportive. Me shume nga keto...

Gjysmëshekulli sot për kampionin e madh të boksit, Besnik Limani

Gjysmeshekulli sot per njerin nga boksieret me te mire ne historine e boksit shkodran por edhe ate shqiptar, Besnik Limanin. Ai mbush plot 50 vite dhe sigurisht qe "Shkodra Sport" merr pjese ne kete momente festiv te kesaj legjende...

36 vjet pa Loro Boriçin, personalitetin e madh të futbollit shqiptar

Dita e sotme shenon 36 vjetorin e ndarjes nga jeta te njerit prej personaliteteve me te medha te futbollit shqiptar, Loro Boriçit. Ai u nda nga jeta ne moshen 62 vjeçare, shume heret kuptohet, sepse kishte ende per t'i...

Sot ditë e veçantë për trajnerin e ‘Labeat’ Kastriot Preka

Ne futbollin e moshave ne Shkoder prej shume vitesh kane dhene kontributin e tyre shume trajnere te cilet jane munduar te bejne me te miren dhe nga duart e tyre kane dale jo pak lojtare te talentuar. Sot do te...

Sot dita për të kujtuar Kujtim Rrjollin

Prej 24 vitesh nuk jeton më mes nesh, por sot ia vlen ta kujtojmë sërish. E kemi fjalën për ish- atletin dhe ish- trajnerin e Vllaznisë Kujtim Rrjolli ngaqë nëse ai do të ishte gjallë, do të festonte 69...

Vera Bregu, ‘Mjeshtrja e Madhe’ ka sot ditëlindjen

Larg nga Shkodra dhe nga Shqipëria, megjithatë Vera Bregu "është sërish këtu". Me historinë që ka shkruar në atletikën shkodrane dhe atë shqiptare. Titujt e shumë kampionë që ka fituar, medaljet që i ka dhuruar Shqipërisë dhe dy rekordet...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR