Klubi Vllaznia nderon disa prej figurave të tij me rastin e festimeve të 105...

0
Klubi i Futbollit Vllaznia ka festuar mbreme 105 vjetorin e krijimit te tij ne nje feste te organizuar ne nje nga hotelet e qytetit te Shkodres. Ne te kane marre pjese shume veterane te futbollit shkodran, por edhe te...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e Gjon Çobës, ‘Mjeshtrit të Madh’ të volejbollit shkodran

0
Nga Gjergj KOLA Historia e volejbollit shkodran ka nxjerrë shumë sportistë e trajnerë të mirëSporti i volejbollit në Shkodër dhe Shqipëri ka nxjerrë shumë emra sportistësh dhe trajnerësh që kanë lënë gjurmë me karrierën e tyre brenda dhe jashtë vendit. Padiskutim...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish- basketbollistit të njohur të Vllaznisë Hydajet Kotrri

0
Nga Gjergj KOLA Historia mbi njëshekullore e Vllaznisë padyshim që ka “prodhuar” shumë sportistë e trajnerë të shkëlqyer të cilët kanë kontribuar maksimalisht për lartësimin e emrit të klubit të parë sportiv të formuar në vendin tonë. Në këtë histori...

ALAMANAK/ Sot ditëlindja e ish- arbitrit të njohur të futbollit Mhill Shkëmbi

0
Nga Gjergj KOLA Dita e sotme është e veçantë për një emër shumë të njohur në Shkodër e më gjerë. Arbitri i njohur i futbollit Mhill Shkëmbi feston 71 vjetorin e lindjes. Interesant është fakti se ka filluar të merret...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ‘Mjeshtrit të Madh’ të basketbollit shkodran, Refik Vorfa

0
Nga Gjergj KOLA Ne historine e basketbollit shkodran ka patur shume sportiste te cilet kane lene gjurme me lojen dhe talentin e tyre por sot do te ndalemi tek njeri prej tyre, Refil Vorfa. Kjo sepse pikerisht sot, ai ka...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e ish- basketbollistes së Vllaznisë, Valdete Lipe

0
Nga Gjergj KOLA Në basketbollin shkodran kanë lënë gjurmë edhe lojtare që në fakt origjinën nuk e kanë patur nga ky qytet, por janë bërë shpejt pjesë e rëndësishme e ekipit të Vllaznisë me lojën dhe talentin e shfaqur në...

ALMANAK/ Sot 5 vite pa ish- mundësin e Vllaznisë Jonuz (Rustemi) Bajri

0
Nga Gjergj KOLA Në historinë e mundjes shkodrane ka shumë emra që kanë lënë gjurmë me talentin e tyre. Kuptohet jo të gjithë kanë mundur të shpallen kampionë, por gjithsesi kanë dhënë një kontribut të madh në rezultatet e ekipit...

ALMANAK/ Sot 60 vjetori i lindjes së ish- gjimnastit të Vllaznisë Benjamin Naku

0
Nga Gjergj KOLA Gjimnastika në Shkodër ka edhe ajo historinë dhe traditën e vet, traditë kjo që ka filluar të rikthehet sërish, falë përpjekjeve që po bëhen për ta ringritur në nivele të larta. Në historinë e këtij sporti në...

ALMANAK/ Sot dita për të kujtuar Hysen Vejukën, ish- mundësin kampion të Vllaznisë

0
Nga Gjergj KOLA Mundja në Shkodër dhe sidomos stili i lirë ka dhuruar me dhjetra kampionë si individ por edhe trofe për ekipin e Vllaznisë. Njëri nga sportistët e njohur të këtij sporti ka qenë edhe Hysen Vejuka, dy herë...

ALMANAK/ Sot dita për të kujtuar Medin Zhegën, një nga emrat e mëdhenj të...

0
Nga Gjergj KOLA Dita e sotme duhej të ishte ditë feste për të, familjen, miqtë dhe shokët e tij. Medin Zhega, futbollisti i madh i Vllaznisë, Dinamos dhe kombëtares shqiptare do të festonte 78 vjetorin e lindjes nëse do të...