EKSKLUZIVE/ Ferid Rragami për ‘Shkodra Sport’: Unë krenohem me Vllazninë

Ka qene nje nga me te miret e Vllaznise se viteve '80 dhe padyshim edhe i ekipit tone kombetar. Ferid Rragami eshte nje nga futbollistet te cilet kane lene gjurme tek tifozet shkodrane, me menyren e tij te lojes...

Hysen Dedja, kampioni i Vllaznisë si futbollist dhe si trajner

Hysen Dedja është një nga ish-lojtarët më të njohur të futbollit shkodran dhe atij shqiptar. Ish-mbrojtësi i shquar dhe kapiten i Vllaznisë ka fituar pesë trofe me kuqeblutë: dy kampionate (në sezonet 1982-1983 dhe 1991-1992) dhe tri Kupa të Shqipërisë (1978-1979, 1980-1981 dhe 1986–1987), ndërkohë që si trajner i saj ka dalë kampion në sezonin 1997-1998). Ai ka fituar dhe titullin Kampion Ballkani me Shpresat në vitin 1981, si dhe është Hyseni rrjedh nga një familje me tradita futbollistike, pasi dhe vëllai i tij, Menduh Dedja, ka luajtur për 13 vjet me Vllazninë, duke dalë dy herë kampion.

Legjenda e gjallë e notit shkodran feston sot 88 vjetorin e lindjes

Nese flasim per sportin e notit ne Shkoder, padiskutim qe nuk mund te anashkalosh kurrsesi nje emer: Ate te Enver Muriqit. Njeriun qe i ka dhene shume ketij sporti, fillimisht si notar e me pas si trajner. U ndalem sot...

Mejdan Zhivani, lamtumira e parakohshme e kolegut tonë

Në orët e para të mëngjesit të së mërkurës, ka ndërruar jetë në Tiranë në moshën 38 vjeçare pas një sëmundje të rëndë gazetari sportiv Mejdan Zhivani. Sigurisht që një lajm I tillë ka shokuar të gjithë miqtë, kolegët dhe njerëzit e sportit të cilët kanë jetuar dhe bashkëpunuar me të prej 14 vitesh. Kontributi I tij në gazetarinë sportive gjatë këtyre viteve ka qenë I madh, fillimisht në mediat lokale por duke qenë bashkëpunëtor i denjtë edhe për ato qendroret.

Gëzuar ditëlindjen Luan Vukatana!

Për Luan Vukatanën, dita e sotme është shumë e veçantë sepse ai feston 63 vjetorin e lindjes dhe me këtë rast gazeta "Shkodra Sport" i uron atij edhe 100 vite të tjera të lumtura! Një futbollist i madh që...

Edi Martini drejton Teutën, por mendjen e zemrën i ka te Vllaznia

Per te dytin sezon me rradhe do te drejtoje Teuten, por Edi Martini mendjen dhe zemren i ka te...Vllaznia. E ka shprehur kete gje edhe gjate emisionit te sotem ne "Radio Tirana" me gazetarin Ervin Baku. Nder pyetjet e shumta...

In Memoriam/ Enver Muriqi, djali i Liqenit

Në nderim të kampionit të madh të notit shqiptar Enver Muriqi. Para pak ditësh u nda nga jeta notari legjendar shkodran Enver Muriqi, “Mjeshtër i merituar i sportit” dhe “Mjeshtër i Madh”, i cili shkroi emrin në historinë e sportit...

Presidenti Meta: Vildan Tufi një shembull i çmuar për përgatitjen e sportistëve elitarë

Gjate dites se djeshme ne ambjentet e Presidences eshte zhvilluar ceremonia e dekorimit te trajnerit te mirenjohur Vildan Tufi me titullin "Mjeshter i Madh" nga Presidenti i Republikes, z. Ilir Meta. Ky i fundit, permes nje postimi ne faqen...

Gëzuar 75 vjetorin e lindjes Faruk Kalleshi!

Dita e sotme ka qene e veçante per nje nga emrat me te medhenj te sportit shkodran dhe atij shqiptar. Faruk Kalleshi mbush 75 vjeç dhe me kete rast gazeta "Shkodra Sport" i uron edhe 100 vite te tjera...

Sot një ditë e veçantë për ish- portierin e Vllaznisë dhe kombëtares Avenir Dani

Futbolli shkodran ndër vite ka pasur një traditë të pasur përsa i takon repartit më difensiv dhe padyshim që një nga emrat më të spikatur në portë ka qenë Avenir Dani, ose siç njihet nga të gjithë, ish “gardiani”...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI