Eljaz Ahmeti, sot 80 vjetori i Mjeshtrit të Madh të mundjes shkodrane dhe asaj...

0
Dita e sotme është e veçantë për një personalitet të sportit shqiptar dhe atij shqiptar. Ish- mundësi dhe ish- trajneri kampion i shumë e shumë viteve me rradhë, Eljaz Ahmeti, pikërisht sot feston 80 vjetorin e lindjes së tij....

‘La topin por jo sportin’, njihuni me Zyhdi Çobën, mjekun kampion të Shqipërisë

0
Në Shkodër, e njohin të gjithë. Ky është Zyhdi Çoba, ish basketbollisti kampion i Shqipërisë, që la topin por jo sportin, pasi vijoi karrierën në një tjetër pozicion, atë të mjekut sportiv. Sot, doktor Zyhdia është 76 vjeç, i dalë...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e kampionit dhe rekordmenit të atletikës Sokol Shepeteja

0
Dita e sotme do të jetë e veçantë për një ish- sportist e kampion të atletikës shkodrane dhe asaj shqiptare Sokol Shepeteja. Ai feston 52 vjetorin e lindjes dhe padyshim që ky është një moment i lumtur për të....

ALMANAK/ Sot dita për të kujtuar trajnerin e shekullit të notit shkodran- Ridvan Gjeçaj

0
Nga Gjergj KOLA Kur përmend sportin e notit në Shkodër sigurisht që ke se çfarë të shkruash e të flasësh sepse sukseset kanë qenë të shumta. Bashkë me to, edhe personazhet që e kanë shkruar historinë e tij janë të...

Gëzuar 87 vjetorin e lindjes legjenda e notit shkodran Enver Muriqi!

0
Nese flasim per sportin e notit ne Shkoder, padiskutim qe nuk mund te anashkalosh kurrsesi nje emer: Ate te Enver Muriqit. Njeriun qe i ka dhene shume ketij sporti, fillimisht si notar e me pas si trajner. U ndalem sot...

Ditë feste sot për kolegun Gasper Marku

0
Dita e sotme është e veçantë për familjen Marku dhe jo vetëm. Kjo ngaqë një pjestar i saj, pikërisht gazetari i mirënjohur Gasper Marku feston ditëlindjen. Një përvjetor i 59 i lindjes së tij që natyrisht duhet festuar pasi...

Sot ka ditëlindjen Nora Deda, ‘volejbollistja e shekullit’ e SK Vllaznia

0
Kohe te veshtira po kalojme megjithate ajo nuk na pengon edhe te urojme dhe te festojme per ngjarje te caktuara. Dita e sotme do te jete dite feste per ish- volejbollisten e Vllaznise dhe sot pedagogen e Universitetit "Luigj...

E HIDHUR/ Ndahet nga jeta legjenda e notit shkodran

0
Mengjesin e sotem jemi zgjuar me nje lajm aspak te mire per sportin shkodran dhe ne veçanti ate te notit. Njera nga figurat me emblematike te tij- Enver Muriqi, na dha lamtumiren e fundit ne moshen 87 vjeçare. Gazeta "Shkodra...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e legjendës së futbollit shkodran, Ferid Rragami

0
Dita e sotme eshte e veçante per nje nga emrat e shquar te historise se futbollit shkodran dhe atij shqiptar, Ferid Rragami. Ai feston 66 vjetorin e tij te lindjes dhe me kete rast, ne emer te gazetes “Shkodra...

Sytki Tafili: Vllaznia asht zemra e një qyteti si Shkodra

0
Vitet '80 ndoshta kanë qenë më të bukurat dhe më të suksesshmet për sportin shkodran. Ekipet e Sporklub Vllaznia dominonin në shumë prej sporteve dhe në veçanti, emocione të shumta ka dhuruar ai i çiklizmit. Treshja e famshme e përbërë...