Sot ditë e veçantë për trajnerin e ‘Labeat’ Kastriot Preka

0
Ne futbollin e moshave ne Shkoder prej shume vitesh kane dhene kontributin e tyre shume trajnere te cilet jane munduar te bejne me te miren dhe nga duart e tyre kane dale jo pak lojtare te talentuar. Sot do te...

Ylvije Boriçi, shahistja më e suksesshme shkodrane: 11 trofe me Vllazninë

0
4 tituj kampionë si individ, 5 të tjerë duke kontribuar për Vllazninë dhe po ashtu, edhe 2 Spartakiada Kombëtare. Në total bëhen 11 trofe të fituara gjatë karrierës së saj. Bëhet fjalë për shahisten Ylvije Boriçi e cila kësisoj...

Sot 96 vjetori i lindjes së gazetarit të mirënjohur Rifat Uruçi

0
Ditën e sotme festojmë 103 vjetorin e krijimit të shoqnisë "Vllaznia" dhe për koinçidencë kjo ditë përkon edhe me ditëlindjen e një figure shumë të njohur të gazetarisë sportive shkodrane dhe asaj shqiptare, Rifat Uruçi. Sot është 96...

PERSONAZH/ Alket Kruja, lezhjani që luajti me sukses edhe me Vllazninë, Partizanin…

0
Alket Kruja, ish- futbollisti i Beselidhjes eshte nje emrat e njohur te kesaj skuadre dhe jo vetem, pas viteve '90. Ai ka lindur ne Lezhe me 6 qershor 1979 dhe e ka filluar karrieren e tij me futbollin duke...

Ardian Arra ose “Maradona shqiptar”

0

Kujtim nga Ilir Meçe*


Vdekja e parakohshme e një miku, e një personi të njohur, e një njeriu që i ka dhënë diçka njerëzimit, bëhet edhe më e dhimbshme. E tillë mendoj se ka qenë ajo e Ardian Arrës një vit më parë. Titulli i këtij shkrimi- kujti, ndoshta për shumëkënd është bombastik dhe i ekzagjeruar. Por të më kuptoni, nuk kam ndër mend të krahasoj Maradonën e vërtetë me askënd në botë, por dua vetëm të vlerësoj Ardian Arrën sepse e meriton dhe prandaj e quaj "Maradona shqiptar".

Elvis Plori e meriton një ‘dhuratë’ për ditëlindje

0
Emri i tij po permendet çdo dite e me shume tashme si nje kandidat potencial per te drejtuar çdo ekip dhe jo vetem te kategorise se pare, por edhe te Superliges. E kemi fjalen per Elvis Plorin, nje emer...

Ndahet nga jeta në moshën 85 vjeçare ish- sulmuesi i Vllaznisë

0
Ne historine e futbollit shkodran ka patur shume emra te cilet kane lene gjurme me lojen dhe golat e tyre dhe njeri prej tyre eshte edhe Zija Halluni. Sulmuesi i viteve '50-'60 i Vllaznise, i cili diten e sotme...

Një vit pa Nefail Krajën…

0
Ditët kalojnë, ndoshta si pa u ndjerë, por në fakt në familjen Kraja këto 365 ditët e fundit nuk kanë kaluar kaq lehtë. Ka qenë një vit shumë i vështirë sepse askush nuk mund ta besonte që Nefaili do...

ALMANAK/ Sot ditëlindja e Sokol Buliqit, boksierit 8 herë kampion të Shqipërisë

0
Një nga sportistët që ka shkruar emrin e tij në këto suksese është padyshim edhe Sokol Buliqi, tetë herë kampion i vendit dhe 3 herë fitues i Kupës së Shqipërisë. Po ndalemi sot tek ky personazh i njohur i boksit...

Esat Rakiqi- historia e veçantë e njeriut që ka punuar 33 vjet…. zëvendëstrajner

0
Ka lindur në Shkodër më 29.05.1943 dhe do mbetet gjatë në kujtesën e shumë njerëzve. Fillimisht si sportist cilësor dhe fitues i disa trofeve me Vllazninë por mbi të gjitha për karrierën e gjatë si trajner. Një karrierë shumë domethënëse dhe...