Ferdinand Jaku, historia e një infermieri që shkroi historinë në futbollin e femrave

Nga Bianka PEPA

Ne territorin shqiptar nuk eshte e zakonshme te hasesh binomin infermier – sportist. Aktivitetet fizike e sportive  po individualizohen si kufijte e ri ku mund te orientohen edhe kompetencat infermieristike. Promovimi i shendetiti nuk eshte privilegj eksluziv i ambjenteve shendetesore, ai lidhet me stilet korrekte te jeteses, te domosdoshme per arritjen e mireqenies psiko fizike e sociale te personit.

Zef Gjoni, njeriu që shkëlqeu në dy sporte

Opinion nga Viron BEZHANI*

Rrallëherë ndodh që një njeri të lërë gjurmë dhe të triumfojë në dy sporte të ndryshme, por një i tillë është Zef Gjoni, një ikonë jo vetëm e sportit shkodran por edhe atij shqiptar.

Sherja: Do krijojmë shoqatën e veteranëve të sportit shkodran

Pasi ka mbyllur një projekt shumë serioz, atë të botimit të librit "Enciklopedia e sportit shkodran", ish- atleti, ish-trajneri dhe ish- drejtuesit i klubit Vllaznia Dashamir Sherja, ka ndërmarrë një tjetër inisiativë. Atë të krijimit të shoqatës së veteranëve të sportit shkodran. Lajmin ai e ka bërë të ditur mbrëmjen e së hënës në emisionin "Sport Arena" në televizionin Rozafa kur ka thënë:

Historia e jashtëzakonshme italo- “shqiptare” e Imelda Prennushi-t

Nga Besnik Dizdari
Për herë të parë me emrin e Imelda Prennushi-t – siç e shkruan vetë ajo me “nn”, ndërsa në Shkodër e shkruajmë “Prendushi” – mbiemri pra i këtij fisi të vjetër fisnik të qytetarisë shkodrane – jam njohur më 1992 përmes “Annuario Illustrato del Basket”. Mund të mos isha njohur nëse nuk më thoshte mendja me pa gjithë emrat e të gjitha kampioneve të Italisë në basketboll për femra.

Shkodra i jep lamtumirën e fundit Esat Rakiqit

Është përcjellë mesditën ë kësaj të premte për në banesën e fundit një nga emrat më të shquar të futbollit shkodran dhe atij shqiptar, Esat Rakiqi. Trupi i Rakiqit kishte mbërritur mbrëmjen e së ënjtes nga Shtetet ë Bashkuara të Amerikës ku dhe ai kishte ndërruar jetë pak ditë parë. Mesditën e sotme, Bashkia Shkodër dhë Klubi i Futbollit Vllaznia për dy orë me rradhë kanë organizuar homazhe në nderim të tij. Në këto homazhe, kanë marrë pjesë qytetarë shkodranë, njerëz të sportit, tifozë, qytetarë të thjeshtë por edhe drejtues të pushtetit lokal.

Adrian Mikopli, rikthim tek volejbolli pas 25 vitesh “mungesë”

Vitet '80 për volejbollin shkodran kanë shënuar një nga kulmet e tij. Një brez i shkëlqyer sportistësh kanë qenë ato të cilët kanë mbushur pallatin e vjetër të sportit (sot Katedralja e qytetit) dhe ndër to, njëri nga më të spikaturit ishte padyshim edhe Adrian Mikopli. Ai ka lindur në Shkodër më 2 mars 1963 dhe me sportin do të lidhej që në moshën 13 vjeçare. Ka qenë në klasën e shtatë të shkollës "Ndoc Mazi" kur i lind ideja të merret me volejboll dhe rregjistrohet tek ekipi i të rinjve të Vllaznisë që në atë periudhë drejtohej nga trajnerët Flamur Agolli dhe Mehdi Temali. Pas katër vitesh me këtë ekip, e thërrasin me të rriturit, pikërisht në vitin 1981 kur trajner në atë periudhë ishte Mark Grimi. Për Adrianin, kjo ishte një ëndërr e realizuar tashmë. "Të luaje me emra të tillë si Irfan Boriçi, Adrian Shiroka, Xhino Mjeda, Irfan Domnori, Gjon Çoba e më pas edhe me Mark Kroqin, Besnik Lishën, Simon Gugën, Fatmir Grudën, Adnan Boriçin, Frederik Trumzën, apo dhe në fund me të rinjtë e sapoardhur në ekip, Aleksander Leqejzën dhe Bernard Shtyllarin, sigurisht që ishte një kënaqësi e madhe për mua. U bëra protagonist i këtij ekipi dhe kjo më lumturonte. Puna me trajnerin Grimi fillimisht dhe më pas me Petrit Juknin, dha frutet e veta sepse Vllaznia e atyre viteve u shndërrua në ekipet më të forta të Shqipërisë"- thotë Mikopli në rrëfimin e tij për gazetën "SHKODRA SPORT".

Ja kur mbërrin trupi i Esat Rakiqit nga Amerika

Ndarja nga jeta pak ditë më parë e ish- futbollistit dhe ish- trajnerit të Vllaznisë Esat Rakiqi, sigurisht që ka qenë një lajm i hidhur për gjithë opinionin sportiv shkodran dhe jo vetëm. Kjo ngaqë kemi të bëjmë me një figurë shumë popullore dhe të dashur për të gjithë. Siç dihet, profesor Esat ka ndërruar jetë në Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe për ta sjellë trupin e tij në Shkodër është dashur të kryhen edhe disa procedura të cilat natyrisht që zgjasin disa ditë. Por përveç tyre, problem ka qenë edhe ana financiare sepse kjo gjë kushton shumë.

Ndërron jetë në moshën 73 vjeçare Esat Rakiqi

Pak minuta më parë ka ndërruar jetë ish- futbollisti dhe ish-trajneri i Vllaznisë Esat Rakiqi.Muajt e fundit ka vuajtur nga një sëmundje e rëndë dhe megjithatë me shpresën për të qenë aktiv në jetë, kishte udhëtuar drejt kontinentit të largët për t'i qëndruar pranë vajzës së tij që jeton atje por nuk ka ndodhur kështu për shumë kohë. Sëmundja e ka lodhur shumë derisa paraditen e sotme, i ka marrë edhe jetën. Njeriu që ka dhënë një kontribut të madh për klubin Vllaznia dhe jo vetëm atë, tashmë nuk jeton më.

Rragami-Bizi-Zhega, trioja shkodrane që mrekulloi shqiptarët

Rragami-Bizi-Zhega! Më shumë se një legjendë është rrëfimi për treshen spektakolare dhe të famshme të futbollit shkodran e atij shqiptar.Një karrierë e filluar me Vllazninë, pastaj transferimi te Partizani e Dinamo dhe sërish te klubi mëmë kur do të bashkohen për t’i dhënë atij qyteti e tifozërisë lavdinë dhe suksesin e merituar, por të munguar ndër vite.

Bashkim Paçrami, ditëlindja e një kampioni

Sot ka festuar bashkë me njerëzit e tij të dashur ditëlindjen. Bashkim Paçrami, ish- atleti dhe gjimnasti kampion, ka mbushur 73 vjeç. Ka lindur pra më 10 shtator 1943 në Shkodër, në një familje që ishte sportive, ngaqë babai i tij- Alia ka qenë futbollist i Vllaznisë në vitet '30 dhe që vazhdoi edhe më pas të bëhej edhe më shumë sportive sepse edhe pjestar të tjerë të saj do të merreshin me sport. Bashkimi e ka nisur me gjimnastikën duke arritur nivele të lartë sepse ishte shumë i aftë dhe i përgatitur. Ai do të merrte pjesë në disiplinën e 6-garëshit gjimnastikor, pikërisht në vitet 1959-60. Ekzekuton me mjeshtëri ushtrimet në unaza dhe kalë me doreza ku fiton dhe kategorinë e parë sportive.

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia e femrave në stërvitje, kampionatit rinis më 6 qershor

Pas një shkëputje dy mujore, ekipi i Vllaznisë në futboll për femra që prej javës së kaluar ka rinisur stërvitjen në grup. Trajneri Nikolin...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR