Vllaznia, ja formacioni i mundshëm ndaj Laçit

0

Tre ditë përpara ndeshjes së parë zyrtare për vitin 2012, atë që do luajë të dielën për kupë ndaj Laçit, ende nuk është e qartë se cilët lojtarë do shohim në fushë duke përfaqësuar Vllazninë. Kjo ngaqë ka ende shumë dilema për t’u zgjidhur tek kjo skuadër. Pavarësisht se kërkohen edhe tre futbollistë të tjerë dhe pikërisht Da Silva, Dimo e Marku, deri mbrëmë në kampin shkodran askush nuk jepte shpjegime nëse kishte ndonjë lëvizje positive për marrjen e këtyre futbollistëve nga Bylisi e Dinamo apo jo. Në kushte të tilla, aktivizimi I tyre ndaj Laçit ka një pikëpyetje të madhe brenda. Aktualisht Vllaznia duhet t’I bëjë planet pa ato tre lojtarë, të paktën për këtë ndeshje dhe me siguri që trajneri Vata, ashtu siç ka thënë, ka gati planin B për formacionin bazë.

Marëdhëniet me mediat duhet të jenë proritet për një trajner

0
Opinion nga Agron SELMANI* Marëdheniet me publikun përfaqësojnë një tentim të planifikuar dhe të përhershëm. Me qëllim të krijimit, arritjes apo mbajtjes së vullnetit të mirë dhe po ashtu një mirëkuptim interaktiv të organizatës dhe qëllimit të saj të...

A është Vllaznia në listën e dytë të trukimeve të UEFA-s?

0

Në mediat shqiptare ditën e djeshme është bërë e ditur se në Federatën Shqiptare të Futbollit ka mbërritur dosja numër 2 e ndeshjeve të trukuara. Kjo dosje ka ardhur sërish nga UEFA pas sinjalizimeve që ajo ka marrë nga kompanitë e basteve. Thuhet se numri i ndeshjeve këtë herë është më i madh se në rastin e dosjes së parë në të cilën Vllaznia u pat përfolur vetëm për ndeshjen Kastrioti- Vllaznisë, ndeshje e cila në fakt është nën hetim. Edhe ai hetim u pat kërkuar nga vetë kryebashkiaku i Shkodrës Lorenc Luka për të dalë e pastër skuadra që ai drejton.

Arsen Sykaj: Vendos sot për të ardhmen time

0

Pak ditë më parë, ai e ka bërë të ditur se do të kërkojë nga drejtuesit e klubit ta lënë të lirë të largohet meqenëse nuk është në planet e trajnerit Rudi Vata. Arsen Sykaj, ndonëse gjatë këtyre ditëve ka qenë I grumbulluar në zborin e kombëtares, sërish nuk ka ndryshuar mendim nga kjo ide e tij. Për këtë arsye, mendohet që sot, pasi ai të kthehet në Shkodër nga grumbullimi I kombëtares, të kërkojë një takim me drejtuesit e klubit për të sqaruar përfundimisht pozicionin e tij. “Sapo të kthehem sot në Shkodër, sigurisht që do të kërkoj një takim me drejtuesit e klubit. Dua të di se çfarë do bëhet me mua. Nëse vërtetë nuk jam në planet e trajnerit, do ishte mirë të më linin të largohesha”-ka thënë ai.

Zoti Vata, ja ku është lista!

0

Koment nga Gjergj KOLA

Në pamje të parë duket një "luftë" e gazetarëve të Shkodrës me trajnerin e Vllaznisë Rudi Vata. Këtë të paktën mundohet të thotë trajneri sa herë që e gjen rastin. Madje, nuk ngurron të lërë as ekipin në Ulqin e të vijë deri në Shkodër në një studio televizive për të thënë se "gazetarët e Shkodrës gënjejnë, ata janë mësuar gjithë jetën e tyre të gënjejnë" e të tilla paçavura.Në të njëjtën kohë kur trajneri i Vllaznisë ishte në këtë studio, në një studio tjetër, atë të televizionit Rozafa transmetoheshin pamjet ekskluzive të listës së famshme të hartuar nga trajneri për 16 lojtarët që do largoheshin nga Vllaznia gjatë merkatos së janarit.

Vllaznia, kthehet nesër nga Ulqini

0

Pas dy javësh qëndrimi në Ulqin, ekipi i Vllaznisë do të kthehet pikërisht nesër nga Ulqini, atje ku zhvilloi dy javë stërvitje. Të sistemuar në hotel "Dajti", kuqeblutë u stërviten me intensitet në fushat në breg të Adriatikut, me një rregjim të fortë sportiv dhe me një përkushtim të madh në stërvitje. Gjatë kësaj periudhe, ata kanë zhvilluar edhe katër ndeshje miqësore teksa kanë humbur në ndeshjen e parë me malazezët e Petrovav 0-1, kanë fituar në të dytën me Bokelj të Kotorrit 1-0, barazim në të tretën me Luftëtarin 1-1 dhe në të katërtën mundën Kukësin 3-2.

Merr fund çështja “Sukaj”. Klubi Vllaznia i jep letrat

0

Ka marrë fund çështja “Sukaj”. Ndonëse u tha se ai kishte firmosur në Iran, vetëm në orët e para të mbrëmjes së djeshme është bërë realitet marrja e leje-kalimit nga ana e klubit Vllaznia. Drejtuesit e këtij të fundit kanë qenë prej ditësh në kontakt me menaxherët që e kanë çuar sulmuesin shkodran në Iran si dhe me drejtuesit e Sepahan, për të bërë gjithçka në këtë lëvizje sipas rregullave të UEFA-s dhe FIFA-s.

Vata : Dua të shikoj Vujadinoviçin e Kupave të Europës dhe jo atë aktualin

0

Portieri i Vllaznisë, Miroslav Vujadinoviç mbetet një ndër emrat dhe lojtarët më kryesorë të skuadrës edhe pse forma e tij nuk është shumë e mirë. Lojtari ka qenë në tratativa për t’u larguar madje e ka kërkuar vetë një gjë të tillë. Pas shumë përpjekjesh qoftë përosnale të tij por dhe të mënaxherëve të ndryshëm, drejtuesit e kuqebluve kanë arritur të bindin lojtarin për të qëndruar në skuadër të pakten deri në fund të sezonit. Nuk duhet anashkaluar fakti që ka patur shumë diskutime për largimin apo jo të Vujadinoviçit. Një ndër ato që ka hapur dritën jeshile ka qenë vetë tekniku Vata.

Edi Martini: Vllaznia s’po mendon për të ardhmen

0

Deklarata e tij tre ditë më parë në Ulqin teksa fliste për Vllazninë, është keqinterpretuar. Edi Martini duke qenë prezent në ndeshjen miqësore Vllaznia- Luftëtari, ka shprehur një mendim për skuadrën e tij duke theksuar shqetësimin që ndjente për praninë e 13 futbollistëve e huaj njëherazi në rradhët e saj, duke patur frikë edhe për ecurinë e Vllaznisë në të ardhmen.

Fimos Sergi Moreno, shkon në tre numri I blerjeve

0

Më në fund ka firmosur edhe lojtari I kombëtares së Andorës Sergi Moreno. Firma në kontratë është hedhur sonte në prani të drejtuesve të klubit. Palët kishin kohë që kishin rënë dakord për shumën financiare që do përfitonte lojtari por kishte mbetur vetëm procedura e firmosjes së kontratës. Kjo gjë është mbyllur sonte pra teksa Moreno tashmë është futbollist I Vllaznisë. Drejtues të klubit shkodran bëjnë të ditur se me lojtarin është rënë dakord fillimisht që ai të luajë deri në fund të këtij sezoni në Shkodër dhe në fund të tij do bisedohet sërish për shtyrjen e kontratës.