Arsen Marashaj, një shkodran trajner volejbolli në Francë

0

Në pamje të parë ky emër nuk të thotë shumë gjë. Kuptohet që edhe ata që janë tifozë mund të kenë të drejtë sepse protagonisti i këtij shkrimi është larguar nga Shqipëria vetëm 19 vjeç. Pikërisht drejt Francës, për t'u shkolluar jo në ndonjë degë tjetër por sërish brenda sportit të tij të preferuar, atë të volejbollit. Historia e shkodranit Arsen Marashaj është shumë interesante. Fillon të luajë në Francë por e sheh që askush nuk e ka ndër mend t'i bëjë një ftesë për në kombëtare dhe i mërzitur për këtë fakt, merr zotimin të bëhet vetë trajner. Në mënyrë që nëse një ditë, atij do t'i krijohet mundësia të drejtojë kombëtaren shqiptare, të ftojë për të luajtur në rradhët e saj gjithë ata sportistë që e meritojnë. Nga Parisi, Marashaj pranon të flasë për gazetën online shkodrasport.com duke dhënë këtë intervistë:

Rrahishta: Vllaznia s’meritonte më shumë se finalen e të rinjve

0

Humbja në finale ndaj ekipit "Farka Volej" nuk i ka lënë ndonjë shije shumë të hidhur trajnerit të ekipit të të rinjve të Vllaznisë në volejboll Mirjan Rrahishta. Ai ka qenë i vetëdijshëm për diferencën me ekipin kampion. Ndoshta jo në cilësi por në organizim dhe në mbështetje. Duke folur në lidhje me këtë ndeshje, ai do të shprehej: "Sigurisht që e prisja një humbje të tillë sepse në pamje të parë diferencat mes dy ekipeve ishin të mëdha. Diferenca që dalloheshin që në pamje të jashtme të sportistëve. Sportistët e Vllaznisë me rroba civile, ata të Farkës me kostume sportive cilësore.

Vllaznia humb finalen ndaj Farka Volej 1-3. Shpallet nënkampione

0

Volejbollistët e rinj të Vllaznisë nuk kanë arritur të fitojnë dot titullin kampion për vitin 2012. Ata janë mundur në finale nga ekipi “Farka Volej” me rezultatin 3-1. Para se të mbërrinte në finale, ata kanë luajtur ditën e shtunë ndeshjen gjysmëfinale ndaj Elbasanit duke fituar të drejtën të diskutonte titullin kampion një ditë më pas. Ndeshja finale e kampionatit është luajtur pasditen e së dielës në Tiranë dhe është kontrolluar nga tiranasit. Ata kanë fituar setin e  parë në shifrat 25-16 e po ashtu edhe të dytin 25-15. Në të tretin janë shkodranët që ndryshojnë diçka në lojën e tyre dhe për rrjedhojë e fitojnë atë në shifrat 25-21.

Vllaznia siguron finalen e të rinjve. Nesër ndaj “Farka Volej”

0

Ekipi i Vllaznisë në volejboll për të rinj ka mundur pasditen e sotme Elbasanin në ndeshjen gjysmëfinale të play off-it dhe ka siguruar në këtë mënyrë daljen në finale të këtij kampionati. Ndeshja me elbasanasit është shoqëruar nga një rivalitet, madje kanë qenë ata që kanë fituar setin e parë në shifrat 25-20. Ky set i humbur i ka mobilizuar djemtë e trajnerit Mirjam Rrahishta që kanë barazuar shifrat pas setit të dytë, të cilin e kanë fituar me rezultatin 25-18. Në setin e tretë ka patur një garë të fortë por në fund kanë fituar shkodranë me rezultatin 25-22 ndërsa në të katërtin nuk ka patur shumë histori dhe Vllaznia e ka fituar atë 25-14 dhe krejt ndeshjen me sete 3-1.

Vllaznia- Elbasani në gjysmëfinale për të rinjtë në Tiranë

0

Faza finale e kampionatit të volejbollit për të rinj në këtë sezon, do të zhvillohet në Tiranë, pikërisht në sallën "Fahrie Hoti". FSHV-ja ka përcaktuar edhe datat e zhvillimit të kësaj faze që do jenë 26-27 maj. Katër skuadrat e kulifikuara për në këtë fazë janë Vllaznia, Farka Volej, Elbasani dhe Tirana. Janë përcaktuar njëkohësisht edhe çiftet gjysmëfinaliste teksa Vllaznia do të ndeshet me  Elbasanin, më datën 26 maj në orën 16.00 ndërsa dy orë më vonë atë ditë do luajë edhe çifti tjetër, Farka Volej- Tirana.

Katër volejbollistë shkodranë grumbullohen në Kombëtare

0

Në grumbullimin e rradhës të kombëtares shqiptare në volejboll për meshkuj, trajneri Ylli Tomori, në listën e 22 kandidatëve, ka thirrur edhe katër volejbollistë shkodranë. Bëhet fjalë për Nikolin Qafarenën, Ditmir Rrashketën, Arion Çunin dhe Renato Kolën. Kombëtarja shqiptare po bëhet gati për dy ndeshjet e turit të parë eliminator të Kampionatit Europian teksa në datat 12 dhe 19 maj do të zhvillojë dy ndeshje me Britaninë e Madhe. Nga katër volejbollistët shkodranë, tre prej tyre luajnë në Shqipëri ndërsa Çuni luan në kampionatin francez. Rrashketa luan me ekipin kampion të Studentit, Kola me Teutën dhe Qafarena me Vllazninë.

Vllaznia mund edhe Studentin për të rinj. Sërish e para

0

Me të rriturit është histori tjetër ndërsa me të rinjtë, krejt ndryshe. Vllaznia e ka mundur lehtësisht Studentin për të rinj ndërkohë që me të rriturit është eliminuar prej kësaj skuadre në gjysmëfinalet e play off-it. Skuadra e trajnerit Mirjan Rrahishta, ka fituar dje pastër në Tiranë 3-0 duke mbajtur sërish vendin e parë në renditje edhe pas javës së 12-të me 32 pikë të grumbulluara. Në vend të dytë është Farka Volej me një pikë më pak dhe me rradhë Tirana 24, Elbasani 22 etj. Këto katër skuadra mendohet të jenë edhe pjesmarrëse në play-off dhe objektivi i Vllaznisë sigurisht që është titulli kampion.

Studenti fiton 3-0 në Shkodër dhe del në finale

0

Ekipi i Studentit e ka fituar edhe ndeshjen e dytë ndaj Vllaznisë dhe ka siguruar daljen në finale. Takimi është luajtur pasditen e sotme në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" teksa ka nisur në orën 18.00 por për të përfunduar është dashur mbi 3 orë e gjysëm. Kjo sepse takimi është ndërprerë në setin e dytë ngaqë në ambjentet e pallatit të sportit është krijuar shumë tym nga hedhja e disa tymuesve dhe fishekzjarreve nga ana e grupimit të tifozëve "Vllaznit Ultras" që kishin shkuar për të mbështetur Vllazninë në këtë ndeshje. Por kjo gjë e ka bërë të pamundur vazhdimin normal të ndeshjes që është ndërprerë për gati 2 orë derisa gjërat janë qartësuar dhe atmosfera ka qenë e mirë në pallatin e sportit.

Vllaznia humb 1-3 gjysmëfinalen e parë ndaj Studentit

0

Sot pasdite në pallatin e sportit "Asllan Rusi" të kryeqytetit është zhvilluar ndeshja e parë e turit gjysmëfinal të kampionatit kombëtar të volejbollit për meshkuj në mes ekipeve të Studentit dhe Vllaznisë. Ka qenë një ndeshje shumë e bukur, e shoqëruar me rivalitet në mes dy ekipeve por në fund ka triumfuar Studenti që ka fituar 3-1. Skuadra e Ylli Tomorit ka fituar setin e parë në shifrat 25-15 ndërsa në të dytin është Vllaznia që barazon shifrat duke fituar 25-22. Pritej të kishte më shumë rivalitet në setin e tretë por nuk ndodh kështu sepse kryeqytetasit fitojnë 25-16 dhe pastaj edhe setin e katërt 25-13. Në këtë mënyrë është mbyllur ndeshja e parë gjysmëfinale në mes këtyre dy skuadrave ndërsa të premten në orën 18.00 në pallatin e sportit "Qazim Dervishi" të Shkodrës do luhet ndeshja e dytë mes këtyre dy ekipeve.

Vllaznia për të rinj mund Farka Volej dhe është e para në renditje

0

Ka qenë një ndeshje me shumë emocione ajo e zhvilluar paraditen e sotme në pallatin e sportit “Qazim Dervishi”  në mes ekipeve të Vllaznisë dhe Farka Volej. Kjo përballje është pritur me shumë interes sepse ndodheshin në parket përballë njëra-tjetrës dy skuadrat kryesuese të kampionatit. Ka patur shumë rivalitet  madje seti i parë është fituar nga tiranasit 25-21 ndërsa më pas vjen kthesa nga Vllaznia që fiton tre sete rradhazi, 25-20, 25-22 dhe 25-23. Në fund të takimit emocione tek tifozët e shumtë të pranishëm dhe më së shumti këto emocione janë vërejtur edhe tek trajneri i këtij ekipi Mirjan Rrahishta pas ndeshjes teksa për gazetën online www.shkodrasport.com është shprehur: