Jose Mourinho, i njohur ndryshe si “The Special One”, ka një histori të gjatë dhe të suksesshme si trajner, duke punuar me shumë klube të mëdha në Evropë si Porto, Chelsea, Inter, Real Madrid, Manchester United, Tottenham Hotspur dhe Roma.

Një formacion i 11 lojtarëve më të mirë për të gjithë kohërat që ai ka trajnuar mund të jetë shumë i debatueshëm, por përbëhet nga yjet më të shquar që ai ka menaxhuar.

Inteligjenca Artificiale apo më saktë roboti i ChatCHPT ka zgjedhur një formacion me lotjarët më të mirë që ka drejtuar Mourinho në karrierën e tij të gjatë dhe të suksesshme me shumë klube të mëdha evropiane, duke lënë shumë vend për debat.

Ky është një formacion që reflekton disa nga talentet më të mëdhenj të futbollit të njohur ndërkombëtarisht që Mourinho ka pasur nën menaxhimin e tij.

Është e vështirë të kufizohet zgjedhja në vetëm 11 lojtarë, pasi ka shumë të tjerë që mund të ishin pjesë e kësaj liste, pasi kanë shkëlqyer ndër vite.

Sidoqoftë, ky formacion ofron një shembull të aftësive të Mourinhos për të ndërtuar skuadra fituese me lojtarë të cilët i ka zhvilluar në legjenda të futbollit.

Në këtë formacion, Cristiano Ronaldo dhe Eden Hazard luajnë si sulmues anësorë në të dyja krahët, ndërsa Wesley Sneijder si mesfushor sulmues mbështet Didier Drogban e vetëm në qendër të sulmit.

Frank Lampard dhe Claude Makelele formojnë një dyshe të fortë në mesfushën qendrore, ndërsa mbrojtja udhëhiqet nga kapiteni John Terry së bashku me William Carvalhon, Ashley Cole dhe Javier Zanetti.

Petr Cech qëndron në portë si një prej portierëve më të mirë në epokën e Mourinhos.Emra tjerë të mëdhenj që kanë mbetur jashtë liste padyshim se janë Arjen Robben, Julio Cesar, Walter Samuel, Esteban Cambiasso, Samuel Eto’o, Iker Casillas, Sergio Ramos, Xabi Alonso, Mesut Ozil, Karim Benzema, David De Gea, Harry Kane dhe Paulo Dybala.

Formacioni më i mirë i Mourinhos sipas ChatGPT: