Turma e madhe që priti Argjentinën në ndeshjen e parë zyrtare të luajtur nga kombëtarja e Scaloni-t pas finales së Kupës së Botës kundër Francës, i bëri përshtypje të gjithëve.

Messi që shkon nëpër fushë me kupën në duar para dhe pas ndeshjes kundër Panamasë, zhurma e publikut në çdo gol nga Seleccion dhe euforia ende e pandryshuar prej muajsh, konfirmojnë entuziazmin që rrethon skuadrën. Nxitja e popullit argjentinas është në fakt dërrmuese dhe ka përfshirë gjithçka edhe në funksion të një ndeshjeje të thjeshtë miqësore.

Po, sepse Argjentina do të dalë në fushë më 28 mars kundër Curaçaos duke vendosur tashmë një rekord absolutisht të pabesueshëm. Askush më parë nuk kishte arritur të krijonte kaq shumë pritje rreth tyre dhe veçanërisht për këtë ndeshje u arrit një rekord absolut në shitje biletash.

Ndeshja miqësore kundër kombëtares së ishullit holandez të Karaibeve, i famshëm për plazhet dhe shkëmbinj nënujorë koralorë të mëdhenj dhe të pasur, do të jetë i shitur. Është e pashmangshme që ky është rasti duke pasur parasysh premisat e para kundër Panamasë. ‘AS’ raporton se biletat janë zhdukur në platformë në pak më shumë se një minutë.

Ashtu si një e Premte e Zezë e zakonshme që shpesh bën që disa përdorues të presin mesnatën përpara se të nxitojnë në platformat e ndryshme të tregtisë elektronike për të përfituar nga zbritjet fantastike për çdo gjë, ky modalitet ishte edhe pritja për lëshimin e biletave për këtë ndeshje.

Ndeshja do të luhet në stadiumin Unico Madre de Ciudade: një stadium argjentinas në Santiago del Estero, në veri të vendit. Entuziazmi është rritur në atë masë sa që sipas gazetës spanjolle biletat do të ishin blerë në 1.17 minuta, me 39,086 tifozë që kishin blerë bileta në dispozicion përmes platformës Deportick.

Sapo biletat dolën në shitje, mbi 305,448 përdorues u përpoqën njëkohësisht të rrëmbenin biletat për ndeshjen dhe pavarësisht rritjes së kërkesës, i gjithë sistemi mbeti i qëndrueshëm me shumë mbështetës që humbën edhe një herë për të parë Messi-n dhe shokët e tij në veprim.

Ndeshja nuk është më emocionuese duke qenë se Curaçao zë pozitën e renditjes së FIFA-s pas Bahreinit dhe përpara Haitit. Por për momentin i gjithë kombi nuk dëshiron të bëjë gjë tjetër veçse të shohë Messi-n dhe shokët e tij nga afër për t’u bërë homazhe sërish për atë sukses që hyri në mënyrë të pashmangshme në historinë e vendit./telesport/