Bayern Munich ka konfirmuar se janë shumë të interesuar për të nënshkruar me mbrojtësin qendror të Barcelonës, Ronald Araujo. Klubi bavarez ka qenë në vëzhgim të lojtarit për një periudhë dyvjeçare, duke treguar një qëndrim të qartë drejt bashkëpunimit të mundshëm me lojtarin 24-vjeçar.

Araujo, i cili ka treguar formë impresive me skuadrën katalanase, duket se është i kënaqur me vëmendjen që i ka dhënë Bayerni. Raportimet shtojnë se klubi gjerman ka bërë hapa konkretë për të pyetur Barcelonën në lidhje me disponueshmërinë e lojtarit.

Ndërkohë, lojtari gjendet gjithashtu në radarin e Thomas Tuchelit, i cili tashmë ka shprehur dëshirën për të shtuar Araujon në skuadrën e tij. Megjithëse ky interesim mund të ndezë një garë për nënshkrimin e lojtarit, raportimet sugjerojnë se është shumë e pa mundur për Bayernin të arrijë marrëveshje me mbrojtësin e talentuar.

Situata e Araujos përkujton rastet e lojtarëve si Takehiro Tomiyasu dhe Raphael Varane, ku pavarësisht interesimit të dukshëm nga Bayerni, në fund lojtarët e përmendur nuk u transferuan tek gjiganti gjerman.

Ndërkohë, Barcelona shfaq planin e tyre për të bindur Araujon të qëndrojë në Camp Nou përtej vitit 2026. Klubi spanjoll dëshiron të sigurojë shërbimet e lojtarit për një kohë më të gjatë dhe të ndërtojë mbrojtjen rreth tij si një nga elementet kyçe të ekipit.

Kjo lëvizje nga Barcelona mund të vështirësojë përpjekjet e Bayernit për të arritur një marrëveshje për lojtarin. /Telegrafi/