I vetmi trajner që Milani po mendon të zëvendësojë Stefano Piolin sezonin e ardhshëm është Antonio Conte.

Kishte sugjerime përpara pushimeve të Krishtlindjeve se Pioli ishte vërtet në prag të shkarkimit pas një serie rezultatesh të dobëta, përfshirë eliminimin nga Liga e Kampionëve.

Ai duket se i ka kthyer gjërat në javët e fundit, kështu që ka të ngjarë të qëndrojë deri në fund të sezonit, por e ardhmja mbetet e hapur.

Drejtori i mediumit Sportitalia, Michele Criscitiello, pretendon se i vetmi opsion real në karta për pronarin e Milanit, Gerry Cardinale, është Conte.

Ky do të ishte një rikthim i jashtëzakonshëm në anën tjetër të San Siros për njeriun që dha Scudetton më të fundit për rivalët e përhershëm të Milanit, Interin.

Conte shihet si alternativa e vetme e mundshme, pasi Roberto De Zerbi nuk duket i gatshëm të largohet nga Brighton, ndërsa Thiago Motta do të ishte shumë i rrezikshëm për t’u ngjitur nga Bologa te kuqezinjtë.

Siç thoshte gjithmonë kur u largua nga Juventusi dhe më vonë nga Interi, Conte kërkon përforcime, pasi ai komenton se ata ‘nuk mund të shkojnë në një restorant me katër yje’ pa një sasi të madhe parash në xhep.

Paga e Contes do të ishte gjithashtu shumë më e lartë se ajo e pranuar nga Pioli.

Milani nuk është i vetmi klub në Serie A që ndjek Conten, pasi ai u afrua gjithashtu nga Napoli dhe refuzoi të pranonte rolin në mes të sezonit pas shkarkimit të Rudi Garcia, por është në listën e dëshirave të tyre për verën. /Telegrafi/