Ish-portieri i Milanit, Dida beson se Stefano Pioli dhe ekipi i tij meritojnë durimin nga tifozët pas asaj që ai e përshkruan si një periudhë zhvillimi gjatë verës.

Klubi solli 10 fytyra të reja në ekipin e parë gjatë afatit kalimtar, si dhe i dha lamtumirën Sandro Tonalit dhe një mori lojtarësh të tjerë të skuadrës në disa muaj të ngarkuar për ekipin e rekrutimit të kuqezinjve.

Milani e filloi sezonin gjithashtu premtues, duke fituar të tre ndeshjet e para të kampionatit. Pas fitores 1-0 të së shtunës ndaj Hellas Veronës, Pioli dhe ekipi i tij qëndrojnë në vendin e dytë me katër fitore nga pesë.

Midis këtyre grupeve të rezultateve, megjithatë, ishte përulja 5-1 nga rivalët, Interi – gjë që bëri që disa mbështetës të pyesin nëse trajneri është njeriu për këtë detyrë afatgjatë.

Dida, i cili e njeh mirë Piolin që nga koha e tij si trajner i portierëve të Milanit, i tha Sky Sports të hënën: “Ekipi është ende në një periudhë zhvillimi”.

“Është e vërtetë, tashmë janë luajtur pesë ndeshje, por stafit duhet t’i jepet kohë për të punuar”.

“Pioli ka bërë shumë nënshkrime dhe i duhet kohë për të kuptuar se cilat pozicione mund të mbulojë secili prej tyre. Pastaj ka lojtarë që nuk kanë luajtur më parë në Itali, ata ende nuk e dinë se çfarë do të thotë të luash në Serie A”, ka shtuar më tej legjenda braziliane. /Telegrafi/