Man City dhe Arsenali luajtën një barazim të mërzitshëm pa gola në Etihad Stadium të dielën, një rezultat që i dha Liverpoolit epërsinë në garën për titull në Ligën Premier.

Ndërsa vizitorët u vlerësuan për qëndrueshmërinë e tyre në mbrojtje, sulmuesi i Cityt, Erling Haaland u kritikua për mungesën e ndikimit të tij në fazën sulmuese.

23-vjeçari ka shënuar 81 gola në 88 ndeshje për Cityn, por pas ndeshjes të së dielës, eksperti i Sky Sports, legjenda e Manchester United, Roy Keane, kritikoi performancën e tij.

“Loja e tij e përgjithshme për një lojtar të tillë është shumë e dobët. Jo vetëm sot, ai duhet të përmirësohet. Ai është pothuajse si një lojtar i Ligës së Dytë, kështu e shikoj unë. Loja e tij e përgjithshme, duhet të përmirësohet dhe do të vazhdojë. vitet e ardhshme”, ka thënë Keane pas ndeshjes.

Duke folur përpara ndeshjes së Cityt në ligë me Aston Villa të mërkurën, Guardiola u hodh në mbrojtje të sulmuesit të tij.

“Nuk jam dakord me të [Keane], absolutisht jo”. Është sikur të thoshte: ‘është menaxher për ligën e dytë ose të tretë’. Nuk mendoj kështu”, ka thënë fillimisht Guardiola.

“Haaland është sulmuesi më i mirë në botë dhe ai na ndihmoi të fitojmë atë që fituam sezonin e kaluar”.

“Arsyeja pse nuk krijuam raste të mjaftueshme nuk është nga Erlingu, na duhet më shumë prani në të tretën e fundit me më shumë njerëz.

“Ne luajtëm një lojë të jashtëzakonshme. E rishikova ndeshjen kundër Arsenalit, por na mungonin më shumë njerëz në të tretën e fundit”.

“Ndoshta për cilësinë dhe aftësitë e ndryshme që kemi, por Erling është i jashtëzakonshëm. Disa veprime i munguan, ndonjëherë janë drejtuesit, ndonjëherë kundërshtari është vërtet i mirë, ka shumë arsye”.

“Në futboll nuk ka vetëm një arsye, ndonjëherë kur ke sukses ose nuk ke sukses, ka shumë arsye, është futbolli, është një sport ekipor”, përfundoi spanjolli. /Telegrafi/