Mbrojtesi i kombetares shqiptare edhe gjate merkatos se janarit ka qene ne vezhgim te dy skuadrave italiane, por transferta nuk u realizua sepse mesa duket ata kane pritur veren. Por planet e tyre mund te ‘prishen’. Kjo sepse ne skene tashme ka dale nje emer i madh i futbollit italian si Juventus.

Diten e sotme ka qene gazeta e njohur italiane Tuttosport, e cila siç dihet eshte e afert me klubin torinez e cila shkruan se perfaqesues te Juventusit diten e premte do jene ne Parma per te ndjekur lojtarin e kombetares shqiptare Mario Mitaj, ne miqesoren qe kuqezinjte do te luajne ndaj Kilit.

Gazeta italiane i ka bere nje pershkrim te gjate karrieres se deritanishme te 20 vjeçaritme origjine nga Vermoshi i Malesise se Madhe, i cili ka edhe dy shtetesi ngaqe ka lindur ne Greqi dhe kjo e ndihmon per nje transferim te mundshem drejt Italise. Nga ana tjeter, ne gazete shkruhet se Lokomotiva e Moskes ka paguar ne veren e vitit 2022 shumen prej 3 milione eurosh tek AEK Athine per transferimin e tij.

Por me ecurine qe ka, per ta perfituar sherbimet e Mitajt, Juventusit apo çdo skuadre tjeter do te jene te detyruar te paguajne nje shume dy ose trefish me te larte. Aq me teper qe per mbrojtesin e majte te kuqezinjve interesi rritet sepse ai do te jete pjese e Shqiperise ne Europianin qe do te zhvillohet kete vere ne Gjermani.

Per menaxheret e tij, Silvio Pagliari dhe Benardin Kulla pritet qe vera e ardhshme te jete ‘e nxehte’ me bisedime te shumta sepse duket e sigurte qe Mario Mitaj do te lere Rusine, per te vijuar karrieren e tij ne nje prej kampionateve me te forta te Europes.
Gjergj KOLA