Mund t’i mungojë një dhëmb, por çfarë force e natyrës është Niclas Füllkrug? Sulmuesi i Borussias së Dortmundit dhe i kombëtares gjermane ka marrë vlerësime që nga fillimi i Kampionatit Evropian: dy gola në tri ndeshje (kundër Skocisë dhe Zvicrës) dhe gjithmonë vjen nga stoli gjatë ndeshjes.

Goli më i rëndë ishte ai i shënuar në minutën e 92-të kundër zviceranëve (1-1 finale) që i lejoi Gjermanisë të kalonte grupin në vendin e parë.Megjithatë, kur përshkruan momentin e tij madhështor në kombëtare, Füllkrug gjithmonë është i përulur dhe i sinqertë:

“Nuk kam asnjë sekret. Nuk jam mësuar ta nis nga pankina te Borussia e Dortmundit, por është e rëndësishme të sjellësh energji në fushë,” duke vazhduar në vend të kësaj në fazën tjetër me skuadrën e drejtuar nga Nagelsmann.

“Nuk ishte një gol që na shpëtoi nga eliminimi, por na ndryshoi rrugën. Në parim, do të kemi kundërshtarë më pak të fortë se nëse do të ishim në vendin e dytë. Megjithatë, çdo skuadër ka pikat e veta të forta dhe nëse duam të dalim kampionë”.

Evropë, ne duhet t’i mposhtim të gjithë, duhet të shikojmë veten tonë”, ka shpjeguar 31-vjeçari gjerman për “Marca”.