Gjykata e Apelit në Versajë vendosi të ndalojë ankandin e Topit të Artë të vjedhur, i cili u fitua nga futbollisti legjendar argjentinas Diego Armando Maradona në vitin 1986.

Konkretisht, gjykata pranoi ankesën e dy vajzave të Maradonës, të cilat pretendojnë se Topi i Artë është pronë e familjes së futbollistit të ndjerë dhe se nuk mund të shitet në ankand.Ai fitoi Topin e Artë si lojtari më i mirë në Kupën e Botës 1986 në Meksikë, ku udhëhoqi Argjentinën në kampionatin botëror.

Pothuajse të gjitha ndeshjet e tij në atë kampionat ishin legjendare, sidomos ndeshja kundër Anglisë ku shënoi një gol të njohur si “Dora e Zotit” dhe tjetrin pasi dribloi shumë futbollistë anglezë.

Kujtojmë se Maradona vdiq në vitin 2020 dhe trashëgimtarët e tij pretendojnë se Topi i Artë është vjedhur dhe pretendojnë se pronari aktual nuk ka të drejtë ta shesë atë.

Meqë ra fjala, kishte spekulime të ndryshme rreth atij trofeu dhe thuhej se Maradona e humbi atë në një lojë pokeri ose se e shiti për të shlyer borxhet e tij.

Thuhej gjithashtu se Maradona e mbante atë në një bankë në Napoli, e cila ishte grabitur nga kriminelët vendas gjatë vitit 1989, ndërsa ai luante për Napolin, dhe trashëgimtarët e tij besojnë se trofeu ishte vjedhur nga banka. /Telegrafi/