Një platformë e të dhënave të futbollit të ndihmuar nga AI, Comparisonator, ka mbledhur statistikat për çdo qendërmbrojtës që luan në pesë ligat më të mira në Evropë këtë sezon.

William Saliba ka bërë top pesëshen për shkak të paraqitjeve të tij mbresëlënëse në Arsenal, duke përfunduar i katërti pas Virgil van Dijk, Min-jae Kim dhe Nico Schlotterbeck.

Pesë qendërmbrojtësit më të mirë në Evropë këtë sezon, sipas Comparisonator:

1. Virgil van Dijk (Liverpool)

2. Kim Min-jae (Bayern Munich)

3. Nico Schlotterbeck (Borussia Dortmund)

4. William Saliba (Arsenal)

5. Sepp van den Berg (Mainz 05, i huazuar nga Liverpool)

Tifozët e Arsenalit dhe Liverpoolit kanë luftuar në rrjetet sociale gjatë gjithë sezonit se kush është qendërmbrojtësi më i mirë: francezi apo holandezi.

Në fund të fundit, do të varet se kush e fiton Ligën Premier këtë sezon me të dy lojtarët që janë vendimtarë për suksesin e ekipit të tyre në garën për titull. /Telegrafi/