Inteligjenca Artificiale apo ChatGPT ka renditur “lojtarin më vendimtar” në historinë e futbollit, por as Lionel Messi dhe as Cristiano Ronaldo nuk u renditën në krye të listës. Me “clutch”, sigurisht që i referohemi një lojtari që gjithmonë shfaqet në momentet më të mëdha për ekipin e tyre. Kur të pasmet janë ngjitur pas murit, ata e gjejnë brenda vetes që të prodhojnë një moment magjie në nivelin më të lartë.

Messi dhe Ronaldo, të cilët vazhdojnë të kenë një rivalitet mjaft të pranishëm edhe pse nuk luajnë më në të njëjtin kontinent, nuk e kanë gjetur veten në krye të listës së lojtarit më venditmar.

Platforma e Inteligjencës Artificiale të ChatGPT i është përgjigjur pyetjes se kush është lojtari më vendimtar në histori, megjithëse ata ishin të prirur të theksonin se gjërat “mund të ndikohen nga paragjykimet personale, besnikëria e ekipit dhe “momentet specifike që rezonojnë tifozët individualë”.

Megjithatë, ChatGPT vazhdoi të rendit një numër të madh të yjeve të të gjitha kohërave dhe të shpjegojnë shkëlqimin e tyre – duke filluar me të ndjerin Diego Maradona.

1.Diego Maradona: I konsideruar gjerësisht si një nga futbollistët më të mëdhenj të të gjitha kohërave, Maradona kishte një aftësi për të prodhuar rrethana të jashtëzakonshme në momente vendimtare. E famshmja e tij, ‘Dora e Zotit’ dhe ‘Goli i Shekullit’ në çerekfinalen e Kupës së Botës 1986 kundër Anglisë janë vetëm disa shembuj.

2. Lionel Messi: I njohur për aftësinë e tij të jashtëzakonshme për të dhënë në ndeshje të rëndësishme, Messi ka një listë të gjatë të golave ​​dhe paraqitjeve vendimtare si për Barcelonën ashtu edhe për kombëtaren argjentinase. Ai është rritur vazhdimisht në momente kyçe gjatë gjithë karrierës së tij.

3.Cristiano Ronaldo: Ngjashëm me Messin, Ronaldo është i njohur për performancat e tij në ekipe dhe aftësinë e tij për të shënuar gola në situata kritike. Ai ka një rekord të jashtëzakonshëm për të shënuar në ndeshje të mëdha për klube si Manchester United, Real Madrid, Juventus dhe ekipi kombëtar portugez.

Kjo ishte treshja e parë, por ChatGPT doli gjithashtu me disa zgjedhje të tjera të dukshme.

Zinedine Zidane: Zidane është i famshëm për elegancën dhe aftësinë e tij për të shkëlqyer në skenat më të mëdha. Golat e tij në finalen e Kupës së Botës 1998 për Francën dhe goli ikonik me vole në finalen e Ligës së Kampionëve më 2002 për Real Madridin janë shembuj të momenteve të tij.

Andres Iniesta: Goli fitues i Iniestës në finalen e Kupës së Botës 2010 për Spanjën dhe kontributet e tij të shumta jetike për Barcelonën gjatë karrierës së tij, e kanë forcuar reputacionin e tij si lojtar i grupit.

Sergio Ramos: Një qendërmbrojtës i njohur për lidershipin e tij dhe aftësinë për të shënuar gola vendimtarë, Ramos shpesh është rritur kur skuadra e tij kishte më shumë nevojë për të, veçanërisht për Real Madridin.

Inteligjenca Artificiale gjithashtu kishte për detyrë të zgjidhte përfundimisht debatin Messi-Ronaldo, por nuk ishte në gjendje t’i përgjigjej pyetjes së vjetër, pavarësisht disa analizave të hollësishme. /Telegrafi/