Në fillim të kësaj jave, dukej se kishte disa tensione mes Xavi Hernandez dhe Luis Enrique, teksa ata përgatiteshin të përballeshin si trajnerë për ndeshjen e parë çerekfinale të Ligës së Kampionëve mes Paris Saint-Germain dhe Barcelonës, në të cilën kjo e fundit fitoi 3-2 në Parc des Princes.

Të martën, Luis Enrique pretendoi se skuadra e tij e PSG-së ishte më në përputhje me “ADN-në e Barcelonës” sesa skuadra e Barcelonës së Xavit duke ngjallur disa debate.

Ish-lojtari dhe menaxheri i Barcelonës, Ronald Koeman, hyri në debat të enjten dhe deklaroi se as Luis Enrique dhe as Xavi nuk përfaqësojnë ADN-në e Barcelonës.

“ADN-ja e Barcelonës? Janë tre persona që përfaqësojnë këtë ADN: Johan Cruyff, Pep Guardiola dhe Leo Messi”, ka thënë fillimisht Koeman për Cope.

Koeman gjithashtu beson se ka një tension mes ‘Luchos’ dhe Xavit, pavarësisht imazheve të tyre duke u përqafuar para ndeshjes të së mërkurës në Ligën e Kampionëve.

“E pashë imazhin dje para ndeshjes mes Luis Enriques dhe Xavit dhe ata dukeshin se ishin miq shumë të mirë, por një ditë më parë pashë Luis Enriquen duke bërë disa deklarata të pavend. Mendoj se ka më shumë mes këtyre dy trajnerëve”.

“Tensioni” mes Enriques dhe Xavit sigurisht shtoi spektaklin e madh në Paris të mërkurën, dhe shpresojmë se do të ketë më shumë veprime në ndeshjen e kthimit të martën, në të cilën pikë Barcelona do të synojë të rezervojë vendin e saj në gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve. /Telegrafi/