Grumbullimi se fundi i mbrojtesit 18 vjeçar shqiptar Elton Fikaj ne ekipin e pare te Panathinaikosit nga trajneri i ri i kesaj skuadre, turku i njohur Fatih Terim, ka marre vemendjen e duhur ne mediat greke. Keshtu, portali sportdog.gr i ka kushtuar nje shkrim te veçante talentit me origjine nga Shkodra, shkrim qe po ua percjellim me poshte:

“Detyra e parë e trajnerit turk te Panathinaikos ishte surprizë dhe ai quhet Elton Fikai. Futbollisti i ri shqiptar i lindur në Greqi, me origjinë nga Shkodra, ka qenë në Panathinaikos vitet e fundit dhe i kishte lënë përshtypje Ivan Jovanoviç gjatë stërvitjes verore.


Nga 5 vjeç me top

Elton Fikaj dhe futbolli kanë një rrugë të përbashkët të hershme. Mbrojtësi, i cili u bë 18 vjeç në tetor, është anëtar i kombëtares shqiptare të të rinjve dhe mësoi të gjuante topin herët dhe më pas u regjistrua në një ekip futbolli.

Që në moshë të vogël e kishte topin në këmbë dhe hapin e parë drejt futbollit e hodhi në moshën 5-vjeçare. Më pas familja e tij e regjistroi në Akademinë Apollon të Smyrna-s. Pa mbështetjen e familjes ai nuk do të kishte arritur asgjë dhe babai i tij është personi që e ka afruar me futbollin.

“Ai më këshilloi dhe bëri një sakrificë të madhe për të arritur këtu ku jam sot”, tha Eltoni, i cili është pjesëtar i ekipit U-19 të Shqipërisë dhe synon të garojë me ekipin e të rriturve.


Në Panathinaikos që nga viti 2018

Fikaj është në akademinë e Panathinaikos që nga viti 2018 dhe konkurron me ekipin U19 të klubit në pozicionin e qendërmbrojtësit, ndërsa korrikun e kaluar nënshkroi kontratën e parë profesionale deri në verën e vitit 2026.

“Është një moment shumë i rëndësishëm për mua dhe familjen time që të nënshkruajmë për një ekip kaq të madh dhe historik si Panathinaikos dhe aq më tepër sepse është skuadra që kam mbështetur që i vogël dhe luaj në akademinë e tyre. Jam gati të ofroj kudo dhe kurdo që të nevojitet”, ishin fjalët e para të Fikajt pas nënshkrimit të kontratës.


Pjesëmarrja e parë me Jovanoviçin

Eltoni i ri ka arritur të luajë në UEFA Youth League me Panathinaikos dhe është në pritje të debutimit me ekipin e parë. Fatih Terim e mori në skuadër për ndeshjen e Superligës me PAS Janinën, ndërsa ish-tekniku i gjelbër, Ivan Jovanoviç e kishte përdorur në përgatitjen miqësore me Rogaskën së bashku me Schenkefeld, por edhe me Hapoel Ber Sheva, AEK Larnaca, Petrolul dhe CSKA Sofia gjatë verës së shkuar.


Qetësia e Beckenbauer dhe modeli i Alabas

Ai ka Mergim Mavrai si modelin e tij në qendër të majtë, por në shtëpi ai është krahasuar me Franz Beckenbauer për qetësinë e tij me topin dhe teknikën. Megjithatë, Eltoni ka si model David Alaba-n.

,

Stoperi shqiptar është “gjëja e ardhshme më e mirë” e akademisë së Panathinaikos dhe dëshiron të justifikojë jeshilët:

“Duhet të punoj edhe më shumë për të arritur sa më lart dhe për të mos zhgënjyer stafin e Panathinaikos, që besoi tek unë”.

Tani ai ka një tjetër shans me Fatih Terimin në stolin e kësaj skuadre, pasi edhe nëse nuk shfrytëzohet i jep shkas për vazhdimin e karrierës futbollistike…|