Sezoni i Milan mund të jetë ende, sipas Paolo Maldini, për notën 8 nëse kuqezinjtë do të kualifikohen në Ligën e Kampionëve të ardhshëm. “Djalli” u eliminua në gjysmëfinale të këtij edicioni të Champions-it. Pavarësisht këtij vlerësimi pozitiv nga ish-kapiteni, sot drejtor sportiv, megjithatë nuk munguan kritikat (edhe) ndaj Stefano Piolit… Pra, cila do të jetë e ardhmja e tij?

Në Milano, idetë janë mjaft të qarta: Stefano Pioli, me përjashtim të kthesave të bujshme dhe të papritura, do të qëndrojë në stolin kuqezi edhe sezonin e ardhshëm. Dy janë arsyet kryesore: zona teknike dhe pronarët besojnë fort te projekti me Piolin, në përputhje me rinovimin e trajnerit deri më 30 qershor 2025, nënshkruar 31 tetorin e kaluar. Ata besojnë se nuk ka trajnerë më të mirë përreth në Emilia për ta zhvilluar më tej klubin nga “Aldo Rossi”.

Rezultatet, nga ana tjetër, dëshmojnë se Pioli ka të drejtë. Që nga ardhja e tij në pankinën e kuqezinjve, Milani ka siguruar një vend të dytë, një titull kampion, gjysmëfinale të Ligës së Kampionëve dhe kualifikimin e tretë të mundshëm për kompeticionin më të lartë evropian (Champions-in) përmes kampionatit aktual.

Është e qartë se situata nuk ka qenë gjithmonë rozë dhe përmirësime duhen bërë, përfshirë edhe kontributin e vetë Piolit. Megjithatë, stabiliteti dhe vazhdimësia janë çelësat e nevojshëm për një projekt që funksionon./telesport/