Filippo Inzagi dhe Rikardo Kaka prishën makthin më të madh të “Djallit”: Interin që u fitonte skudeton në fytyrë në derbi. Ishte ndeshja e 36-të e kampionatit 2007-08, me zikaltrit që kryesonin kampionatin me 6 pikë avantazh ndaj Romës dhe me ndeshjet kokë më kokë në favor të tyre, do t’u mjaftonte të mposhtnin Milanin për të fituar titullin e 16-të të Italisë në historinë e tyre.

Zikaltërit, megjithatë, përfundojnë në tapet, të goditur nga Superpippo dhe braziliani. Një psherëtimë lehtësimi për kuqezinjtë, Interi i Zanettit do të fitonte skudeton në javën e fundit. Sot në mbrëmje një tjetër kapiten argjentinas, Lautaro Martinez, do të përpiqet të kthejë makthin milanist, për një ekstazë zikaltër të papërjetuar që nga 1908.

KUQEZI – Por kur derbi i Milanos ka vlejtur për një trofe? Kupa e Italisë 1977, në kohët e Riverës dhe Macolëss. “Djalli” merr trofeun në shtëpi, teksa për mustaqet më të famshme në futbollin italian ishte ndeshja e lamtumirës pas një jete zikaltër. Ecim përpara në kohë deri në vitin 2011, Superkupa e Italisë, e luajtur në Kinë, Milani fiton sërish dhe përmbys Interin me Boateng dhe ish-Ibrahimoviç. Hakmarrja sportive është një pjatë që duhet shijuar e ftohtë, me interistët që presin 12 vjet dhe në Arabinë Saudite, sërish Superkupën e Italisë, shtrojnë në tavolinë një 3-0 pa histori.

ZIKALTËR – Kupa e Italisë, Superkupa e Italisë dhe madje edhe Liga e Kampionëve. Inter-Milan dy herë ka vlejtur biletën për në finalen e Kupës së Kampionëve: sezoni 2002/03 Shevçenko, Martins, por heroi i kuqezinjve është Abiati. Milan në Mançester për të marrë më pas Ligën e Kampionëve në finalen tërësisht italiane kundër Juves. Sezonin e kaluar Interi fitoi 2-0 në ndeshjen e parë dhe 1-0 në kthim, shkoi në Stamboll, por Champions do t’i përkiste Mançester Sitit. Sot në mbrëmje, derbi skudeto në kuptimin e mirëfilltë, nëse Interi fiton do të jetë ylli i dytë. Shënim: Filipo Inzagi dhe Kaka nuk do të luajnë për Milanin.