Do te hidhet neser ne oren 16:00 ne Nion te Zvicres shorti i turit te pare te “UEFA Conference League”, kompeticion ku merr pjese edhe Vllaznia e Shkodres, ashtu si dhe dy skuadrat e tjera te kampionatit shqiptar, Partizani dhe Tirana.

Ne kete tur te pare marrin pjese ne total 50 skuadra, te cilat jane ndare diten e sotme nga UEFA ne 5 grupe me nga 10 skuadra. Vllaznia eshte e pozicionuar ne grupin e katert dhe renditet ne 5 skuadrat e favorizuara te ketij grupi krahas KuPS Kuopio (Finlande), B36 Tórshavn (Ishujt Faroe), FCI Levadia Tallinn (Estoni) dhe Connah’s Quay Nomads FC (Uells).

Nderkohe kundershtaret e ketyre ekipeve jane 5 skuadra te tjera do te jene Valur (Islande), Slovenia Bravo (Slloveni), Latvia Auda (Letoni), Luxembourg UNA Strassen (Luksemburg) dhe Lithuania Šiauli (Lituani).

Qe do te thote se edhe Vllaznia do te ndeshet me njeren prej 5 skuadrave te mesiperme dhe do te jete shorti i dites se neserme ai qe do te vendose se kush do te jete kundershtari i saj. Ne pamje te pare, te gjithe kundershtaret duken te kalueshem, por problemi kryesor eshte vetem distanca e larget me kater prej tyre. Gjithsesi e rendesishme eshte qe shkodranet te kualifikohen per ne turin e dyte te “UEFA Conference League”./www.shkodrasport.com/


Group 4

Seeded:

KuPS Kuopio (FIN)
B36 Tórshavn (FRO)
FCI Levadia Tallinn (EST)
Connah’s Quay Nomads FC (WAL)
KF Vllaznia (ALB)

Unseeded:

FA Šiauliai (LTU)
NK Bravo (SVN)
FK Auda (LVA)
FC UNA Strassen (LUX)
Valur (ISL)