Vetëm 5 ditë na ndajnë nga nisja e evenimentit më të madh sportiv, Botërori i 2022-it. Mijëra investime janë kryer në stadiumet e Katarit dhe për sa i përket të ardhurave, vizitorëve dhe shikuesve priten shifra rekord.

Kupa e Botës Katar më shumë investime në të gjithë historinë, tejkalohet shifra 220 miliardë euro.

1/ Deri atëherë Botërori i Brazilit ishte Botërori me investimin më të lartë, me 15 mijë milionë euro. Pas saj vjen Rusia me 11.6 miliardë euro. Dhe në vendin e katërt Botërori në Japoni me 7000 milionë euro.

2,105 milionë euro investim-Stadiumi Kombëtar Lusail

2/Në këtë pavion do të zhvillohet finalja e turneut botëror. Stadiumi Lusail ka një kapacitet për 94.500 spektatorë. Me mbjelljen e paneleve diellore, ky stadium është i vetë-mjaftueshëm, pasi ushqen ambientet e stadiumit dhe zonat përreth. Brenda është një hotel. Përveç kësaj, ajo ka një mbulesë për të mbrojtur lojtarët dhe asistentët nga dielli i shkretëtirës, ​​si dhe një kanal uji për të ulur temperaturën. Natyrisht, sapo të përfundojë Botërori, autoritetet e Katarit planifikojnë ta çmontojnë atë.

674 milionë euro investim-Stadiumi Al Bayt

3/Këtu do të luhen edhe ndeshje të ndryshme të Botërorit në Katar. Ka një kapacitet prej 60,000 pjesëmarrësish. Dizajni i veçantë lëshon tendat beduinësh.

286 milionë euro investim-Stadiumi Al Janoub

4/Arkitektja fituese e çmimeve, Zaha Hadid, është ngarkuar për të realizuar këtë dizajn spektakolar. Krijuesi u frymëzua nga velat e anijeve që lundrojnë nëpër Gjirin Persik. Stadiumi Al Janoub mund të strehojë 40,000 njerëz.

575 milionë euro investim- Stadiumi Al Thumama

5/Ky stadium është gjithashtu i frymëzuar nga kultura e Katarit, pasi përpiqet të imitojë shaminë arabe. Ky stadium spektakolar ka një kapacitet prej 40,000 njerëz.

700 milionë euro investim-Stadiumi i Qytetit të Arsimit ose Stadiumi i Fondacionit të Katarit

6/Ky stadium, i cili ka formën e një diamanti të parregullt, mund të strehojë 45,350 njerëz brenda

717 milionë euro investim-Stadiumi 974

7/Padyshim një nga stadiumet më të ndryshëm dhe ndoshta të pa parë më parë. Stadiumi 974 është ndërtuar duke përdorur kontejnerë transporti. Ky në mos më shumë stadiume të ndryshme ka një hapësirë ​​për të akomoduar 40,000 njerëz. Dhe ashtu si Stadiumi Kombëtar Lusail, ai do të çmontohet pas Kupës së Botës.

420 milionë euro investim-Stadiumi Ahmad Bin Ali

8/Ky është një nga stadiumet që nuk është një ndërtim i ri, është inauguruar në vitin 2006. Edhe pse ka marrë një investim për të rritur kapacitetin e tij në 44740 persona .

374 milionë euro investim-Stadiumi Ndërkombëtar Khalifa

9/Stadiumi me më shumë histori në Katar është stadiumi ndërkombëtar Khalifa. Ky pavijon u inaugurua në vitin 1979. Khalifa International iu nënshtrua një rimodelimi për këtë Kupë Botërore që përfshinte një disbursim prej 374 milionë euro dhe një kapacitet prej 50,000 tifozësh .

Temperatura 22 gradë brenda stadiumeve

10/Punimet në stadiume kanë qenë faraonike dhe shtatë nga tetë stadiumet do të kenë një sistem ftohjeje që do ta çojë temperaturën në 22 gradë, pavarësisht nga klima e jashtme, e cila në muajt nëntor dhe dhjetor është e ftohtë në vendin e Emirateve. arabët.

Anëtarët e ekipit spanjoll të basketbollit, duke parë testin e gjuajtjes me hark në TV.

5 miliardë shikues-Të dhënat që po shqyrton FIFA

11/Pritet që Kupa e Botës në Katar të shihet nga rreth 5000 milionë njerëz në mbarë botën. Në Kupën e Botës 2018 në Rusi , shifrat e audiencës thyen rekordin, me më shumë se 3.5 miliardë njerëz.

Një fotografi me kënd të lartë të disa kartëmonedhave dhe monedhave të rrotulluara në më shumë kartëmonedha

6.560 milionë euro-Të ardhurat e Kupës së Botës

12/Nëse flasim për pritshmëritë, FIFA i ka vlerësuar të ardhurat nga Botërori në 6560 milionë euro. Nga ana e saj, Qeveria e Katarit i kishte vlerësuar të ardhurat e Kupës së Botës në 20,000 milionë euro, por në qershor 2022 i uli pritshmëritë në 17,000 milionë euro , raporton Bloomberg

Shifrat e mëdha të Katarit 2022: investime në stadiume, të ardhura, turistë, shikues…

1.2 milionë turistë-Ky është vlerësimi i qeverisë së Katarit

13/Me kalimin e ditëve dhe gjithnjë e më afër nisjes së Botërorit në Katar. Qeveria e Katarit fillimisht priste 1.5 milionë turistë, por pas vlerësimit të fundit, kjo shifër ka rënë. Sipas qeverisë, priten 1.2 milionë turistë .