Kampionati kombetar i grupmoshes U17 po flet “shkodrançe”. Nga kater ekipet qe jane ende ne gare per fitimin e titullit kampion, dy jane te ketij qyteti, Vllaznia dhe KF Shkodra. Por per fat te keq, skema e FSHF i ka perballuar keto dy ekipe ne turin gjysemfinal ndonese kenaqesia do te kishte qene qe ata te perballeshin ne finale.

Ndeshja ne mes tyre do te luhet diten e diele ne oren 17.00 ne kompleksin e ekipeve kombetare ne Kamez dhe padyshim qe pritet me interes ne te dy kampet. Secili prej tyre ka besim dhe objektiv fitoren.

Pak dite me pare kemi shkruar rreth dy kapiteneve te ketyre ekipeve qe konsiderohen edhe si e ardhmja e futbollit shkodran. Enes Papaj dhe Marçelino Preka do te jene pas 3 ditesh perballe njeri- tjetrit. Kush do te fitoje, fantazia e Papajt apo grinta dhe egoja e Prekes?

Kuptohet qe nuk do te jete nje perballje ne mes vetem ketyre dy lojtareve sepse ne fushe do te jene nga 11 qe do te luajne. Vllaznia ne fakt shquhet per lojtare me teknike dhe loje me sulmuese, por nga ana tjeter, KF Shkodra dallohet qarte per kolektivitetin dhe deshiren e madhe me te cilet futbollistet e saj luajne ne fushe.

E rendesishme eshte qe te zhvillohet nje ndeshje e bukur dhe ne fund te fitoje skuadra me e mire. Por me se shumti ka rendesi se futbolli shkodran e ka fituar “ndeshjen” e tij per kete grupmoshe.
www.shkodrasport.com