Klubet e mëdha europianë si PSG, Real Madrid, Bayern Munich, Liverpool dhe Manchester City i kanë sytë te Florian Wirtz i Bayer Leverkusenit, sipas raportimeve të gazetarit Ekem Konur në Twitter.

Mesfushori sulmues 20-vjeçar gjerman ka qenë një mrekulli në Leverkusen, duke udhëhequr ekipin e tyre në krye të Bundesliga këtë sezon dhe duke tërhequr interes nga disa klube të mëdha. Me kontratën e tij me Bayer Leverkusen deri në verën e vitit 2027, çmimi i Wirtz vlerësohet të jetë mbi 100 milionë euro, duke reflektuar vlerën e tij në tregun aktual.

Këtë sezon, ai ka grumbulluar statistika mbresëlënëse me 11 gola dhe 17 asistime në 36 paraqitje në të gjitha garat, duke theksuar ndikimin e tij në fushë.

PSG: PSG sheh te Wirtz mundësinë për të formuar një çift talentesh të rinj në mesfushë me Warren Zaire Emery, gjë që mund të forcojë më tej skuadrën e saj.

Bayern Munich: Nga ana tjetër, Bayern Munich po kërkon të ruajë traditën e talentit gjerman dhe e sheh Wirtz si një shtesë të vlefshme për sulmin e tij, ku ai mund të bashkëpunojë me lojtarë të njohur si Harry Kane dhe Jamal Musiala.

Liverpool: Për Liverpool, ardhja e mundshme e Wirtz përfaqëson një shtesë interesante në mesfushën e tyre, duke ofruar më shumë opsione krahas emrave të tillë si Alexis Marc Allister, Wataru Endo dhe Dominik Szoboszlai

Real Madrid: Ndërkohë, Real Madrid e parashikon Wirtz si pjesën që mungon në enigmën e tyre, duke plotësuar një zonë të mesfushës tashmë plot talente me lojtarë si Aurelien Tchouameni, Eduardo Camavinga, Jude Bellingham dhe Federico Valverde.

Manchester City: Më në fund, Manchester City e sheh Wirtzin si zëvendësuesin ideal për Kevin de Bruyne, i cili mund të largohet nga klubi këtë verë për shkak të ofertave miliona euroshe nga skuadrat arabe. Me këto klube elitare që konkurrojnë për nënshkrimin e tij, e ardhmja e Wirtz premton të jetë emocionuese me afrimin e merkatos verore./abcnews/