Barcelona dhe Xavi janë në bisedime për një marrëveshje të re.Sipas Marca, klubi katalunas dhe trajneri do të nënshkruajnë një bashkëpunim të ri deri në verën e vitit 2026, para së cilës Joan Laporta do të mbajë zgjedhjet për drejtimin e klubit.

Ndërsa nuk ka një datë se kur do të nënshkruhet apo shpallet zyrtarisht, kushtet janë rënë dakord dhe të vetmet detaje që mbeten për t’u zgjidhur janë ato midis drejtorit sportiv Deco dhe agjentit të Xavit.

Më parë ishte raportuar se trajneri po kërkonte rritje të pagave për stafin e tij, por e përditshmja madrilene pretendon se çdo mosmarrëveshje ishte e vogël.

Ata gjithashtu theksojnë se brenda vendit, nuk kishte asnjë debat nëse ai ishte apo jo njeriu që do t’i drejtonte ata përpara, pas kthimit të titullit të La Ligës në Kataluni pas një marrëveshjeje trevjeçare.

Xavi e ka tërhequr Barcelonën nga një gjendje e dhimbshme për të fituar La Ligën sezonin e kaluar, duke e bërë rrugën e tyre në anën e pasme të një mbrojtjeje të fortë.

Futbolli i Barcelonës mbetet shumë larg nga dominimi apo argëtimi, dhe rekordi i tyre evropian vazhdon të zhgënjejë. Tani ai do të ketë tre vjet, në teori, që të përpiqet t’u përgjigjet këtyre dyshimeve. /Telegrafi/