Pas suksesit ne Kampionatin Europian te muajit prill ne Sarajeve ku u shpall kampion, sportisti nga Shkodra Rikard Lekaj eshte shpallur se fundi edhe Kampion Ballkani për të rritur, event që u mbajt më datat 31 maj – 2 qershor në Malin e Zi.

Ai ka bere nje performance shume te mire dhe si rrjedhoje ka arritur te zere vendin e pare edhe ne Ballkan ne peshen -71 kg duke arritur nje tjeter sukses ne karrieren e tij sportive. Perpos tij, Kampion Ballkani eshte shpallur edhe nje tjeter sportist i kombetares shqiptare, pikerisht Elio Saliaj në peshën -63 kg.

Ndërkohë, Valentin Zefi në peshën -69 kg, Alvaro Manshi në peshën -74 kg dhe Murat Mulkaj në peshën -57 kg fituan medalje argjendi. Ndërsa medalje bronzi regjistruan sportistët Asim Seferi në peshën -57 kg, Amarildo Pino në peshën -63 kg, Endri Nuhaj peshën -69 kg, Edison Llazani në peshën -74 kg, Hyden Çela në peshën -79 kg, Nino Seferi -37 kg për fëmijë, Klejton Daja në peshën -57 kg dhe Endri Cenaliaj në peshën -69 kg.

Ekipi përfaqësues i Shqipërisë në Kampionatin Ballkanik shoqërohej nga presidenti i Federatës Shqiptare të Kikboksit, Arbis Vjerdha, ndërsa trajner i Kombëtares ishte Rikard Lekaj.