Trajneri i Skënderbeut, Ilir Daja, foli pas eliminimit nga Kupa e Shqipërisë. Në prononcimin pas ndeshjes për emisionin “Gol pas Goli”, tekniku i skuadrës korçare, veç të tjerash u ndal edhe te episodi i regjistruar në fundit e pjesës së parë, ku gjyqtari Jorgji akordoi penallti dhe më pas e anuloi.

“Më mirë të kishte dhënë nja 8 kartonë në ndeshjen e kampionatit dhe të mos na dëmtohej Meksi. Goli i Bylisit ishte faull, duken takat lartë. Nuk më pëlqen që të legjitimohet një vendim që u mor i drejtë.

Nëse nuk është penallti nuk është penallti, ndaç të kthehet në minutën e parë apo në minutën e 4-t. Në këtë ndeshje ishim futur për të përmbysur rezultatin në ndeshjen e parë. Kishim shanset tona për ta dyfishuar rezultatin. Ky është futbolli. Me një krah të djathtë të boshatisur me Jashanicën në stol, djemtë dhanë nota pozitive. Jam i kënaqur nga ajo çfarë pashë në fushën e lojës.

Rastet e humbura – Na jepte siguri më të madhe rezultati 2-0. Kundërshtari do të linte hapësira mbrapa. Në stol ishim të gatshëm të ndërhynim të rifreskonim ekipin mbrapa. Nuk na buzëqeshi suksesi me finalizimet, ne ia bëmë yzmetin. Do të fokusohemi në kampionat.

Rezultatet pa sukses – Gjithë ekipet do të kenë oshilacione. Një ndërprerje aq e gjatë do të ndikojë në oshilacione. Nuk kemi bërë keq as në ndeshjen e kampionatit me Bylisin, edhe pse nuk e kuptova çfarë ishte betejë apo futboll. Mundet edhe të humbasësh kur nuk flitet për futboll.

Do të vazhdojmë përpara se në fund kemi paraqitur një vazhdimësi. Nuk na ka vënë asnjëri në vështirësi mbi minutën e 70-të. Jemi një ekip që jemi të dërmuar për momentin, gjej rastin të përgëzoj futbollistët. Duhet të vazhdojmë me të njëjtën mënyrë dhe në fund të bëjmë llogaritë.

Anulimi i 11-metërshit – Unë do të përshëndesja rikthimin e asaj që nuk ishte penallti. Nuk e di se kush e fshehu vendimin. Nëse nuk është një gjë e drejtë do ta pranoja. Pashë në fushën e lojës që arbitri i katërt kryesonte me kryesorin. Nuk e di si u bë me VAR apo jo. Po them që u rikthye me të drejtë. Po të kishte ndërhyrë anësori te goli i Bylisit, do flisnim për një rezultat tjetër”, u shpreh Daja.