Suksesi i boksiereve te Vllaznise dhe kombetares shqiptare ne turneun “Fists of Fire” qe u zhvillua me 16 dhjetor ne Offenbach te Gjermanise eshte vleresuar maksimalisht edhe nga specialistet e ketij sporti te cilet u kane dhene meritat e duhura atyre.

Niveli i ketij turneu te organizuar nga vellezerit Ndou dhe Melser Abdyli eshte vleresuar si shume i larte nga perfaqesuesit e Federates Gjermane te Boksit te cilet kane qene supervizore te tij dhe per kete arsye, keto ndeshje i kane dhene nje rritje galopante boksiereve tane ne ranglisten boterore.

Keshtu, Neson Hysa pas fitores me nokaut qe ne raundin e pare ndaj venezuelianit Marin, nga vendi i 67-te ka zbritur ne vendin e 57-te ne ranglisten boterore pas 14 fitoresh te arritura (12 me KO), ne po kaq ndeshje te zhvilluara.

Pas Hyses, nje vend shume te mire ne renditjen boterore ka boksieri tjeter i Vllaznise Gelian Rajku. Me fitoren ne Offenbach ndaj bjellorusit Viktar Chvarkou, Rajku eshte ngjitur nga vendi i 128-te ne vendin e 93-te ne Bote. Per te, deri tani jane 4 ndeshje te zhvilluara dhe te fituara, prej te cilave njera me KO.

Nje rritje galopante po ashtu ka patur shkodrani tjeter Arjon Kajoshi pas fitores me Bruno Knjezevic duke u ngjitur me rreth 120 vende ne kete renditje duke qene tashme i pozicionuar ne vendin e 150-te ne Bote dhe njekohesisht numri 1 per te gjithe shqiptaret ne peshat e mesme. Kjo ishte fitorja e 11-te per Kajoshin ne po kaq ndeshje te zhvilluara, prej te cilave 8 i ka fituar me KO.

Po ashtu, rritje shume te madhe ka edhe per boksierin Senad Drini i cili pas fitores me KO ne Gjermani ndaj Milos Janjanin eshte ngjitur ne vendin e 204-te ne ranglisten boterore. Drini ka deri 4 ndeshje te zhvilluara te cilat i ka fituar te gjitha, madje 3 prej tyre me KO.

Nderkohe, e vetmja boksiere shqiptare qe merr pjese ne boksin profesionist tashme, shkodrania Elsidita Selaj eshte ngjitur menjehere ne vendin e 60-te ne Bote pas ndeshjes qe zhvilloi ne Gjermani me boksieren vendase Naomi Mannes. Ndeshje te cilen gjyqtaria e ndau ne barazim, por te gjithe e pane se u dominua dhe u fitua nga Selaj. Pikerisht nisur nga menyra e shkelqyer e boksimit te saj, ajo tashme mban kete vend shume te mire ne ranglisten boterore dhe te mos harrojme se kjo ishte vetem ndeshja e saj e pare ne boksin profesionist.
Gjergj KOLA