Florent Hasani kërkon të jetë lojtari vendimtar në çdo ndeshje të Tiranës, siç ka bërë deri sot në kampionat. Sulmuesi bardheblu është i bindur që skuadra ka lënë pas momentin “jo”, ndërkohë që tani ka radhën për të fituar ndeshjet. Mendjen nuk e ka te kreu, por te titulli në fund të sezonit. Lideri i sulmit pranoi se lojtarët e prapavijës kanë të drejtë dhe Tirana, që në sfidën e radhës do të ndryshojë mënyrën e të mbrojturit në fushën e lojës.

Tirana ka tri ndeshje që nuk mundet. Florenti si e vlerëson në këtë moment ekipin?

Realisht mendoj se ende nuk janë ato rezultatet pozitive që dua dhe duam të gjithë. Ama shoh skuadrën, sidomos në dy ndeshjet e fundit, që ka kapur një ritëm të mirë. Ka arritur formën e duhur. Kjo nuk do të thotë se jemi perfektë. Disa detaje të vogla duhet t’i përmirësojmë dhe të vazhdojmë rrugën që të gjithë duam.

Dy qendërmbrojtësit kanë deklaruar se një nga pikat e dobëta të ekipit është mënyra e të mbrojturit, pasi skuadra është shumë sulmuese?

Kjo që thonë djemtë është e vërtetë. Normalisht që kemi kualitet në repartin e avancuar, që sulmojmë shumë, por duhet të mbrojmë të gjithë së bashku. Që nga sulmuesi, te mesfushorët, mbrojtësit. Kjo që të ndihmojmë njëri-tjetrin. Tirana dëshiron të zhvillojë lojë ofensive, por duhet të mendojë edhe për lojën difensive.

E prekët pak më sipër çështjen e rezultateve. Mund të themi që prej Tiranës, kriza është kaluar?

Them se po. Ndonëse në Korçë mbaroi ndeshja 1-1, sfida ishte shumë e mirë për mënyrën se si e luajtëm. E përgatitur ishte në atë mënyrë që të bënim mirë. Çdo gjë në perfeksion. Në fund të fundit një pikë asnjëherë nuk na kënaq, por them se kriza ka kaluar.