Ange Postecoglou, trajneri i Tottenhamit, ka folur në një konferencë për shtyp në prag të ndeshjes ndaj Manchester City-t, vendimtare për garën për titullin e Premier Ligës. Me një fitore të mundshme, Spurs do të favorizonte rivalët e tyre, Arsenal: “Në rrjetet sociale, 99% e njerëzve duan që ne të humbasim ndaj tyre, por mos më thuaj se është bota jote. Nëse është, keni nevojë për këshilla. Unë e kuptoj rivalitetin, por kurrë nuk do t’i kuptoj ata që duan që skuadra e tyre të humbasë. Do të jetë e njëjta atmosferë si gjithmonë”.

“Nëse mund të imitojmë sistemin e të rinjve të Manchester Cityt? Mendoj se këtë vit U-21 dhe U-18 kanë treguar disa premtime reale dhe rritje reale, gjë që është e rëndësishme, por është një hap i madh nga ai në futbollin e ekipit të parë. Ju po flisni për Manchester Cityn dhe ka rrugë të ndryshme. Për të shkuar në ekipin e parë, lojtarë si Foden nuk dolën në formë huazimi, ata qëndruan atje, u stërvitën në ekipin e parë”.

Të tjerë kanë dalë në huazim, kështu që mendoj se ka mënyra të ndryshme, por ajo që di me lojtarët e rinj është se shansi më i mirë për t’i bërë ata të hyjnë dhe të kenë ndikim është të kesh një mjedis vërtet të qëndrueshëm. Kjo është ajo që ne po përpiqemi të ndërtojmë tani. Nuk mendoj se sjellja e të rinjve kur gjërat janë kaotike ose të trazuara është koha më e mirë, edhe pse ndonjëherë ka një tendencë për ta bërë këtë”.

“Unë mendoj se për zhvillimin e vërtetë të atyre që vërtet besoni se kanë potencialin për t’ia dalë, mund t’i sillni në një mjedis ku është tashmë i krijuar për sa i përket mënyrës se si luan ekipi, kulturës së vendit dhe për sa i përket ekipit të parë, kjo është ajo që ne u përpoqëm të ndërtonim këtë vit”.