Ka pasur një ndryshim të madh rregullash përpara nisjes së Kampionatit Evropian “Gjermani 2024”, nga i cili mund të përfitojë masivisht kombëtaret e mëdha evropiane.

“Gjermani 2024” do të fillojë të premten, më 14 qershor, me nikoqirët përballë një Skocie që shumë e konsiderojnë si “kuajt e zi” të garës.

Anglia hyn në turne si favorit së bashku me Francën që eliminoi skuadrën e Gareth Southgate në fazën çerekfinale të Kupës së Botës 2022.
Ka pasur shumë spekulime rreth numrit të skuadrës që shkon në verë me spekulimet për një rritje të skuadrës duke u bërë gjithnjë e më të zhurmshme, dhe me sa duket është konfirmuar sipas Sky Sports.

Zgjerimi i skuadrës u prezantuan në Euro 2020 për të ndihmuar kombëtaret të menaxhojnë sfidat e paraqitura nga pandemia COVID-19.Ideja u propozua për herë të parë gjatë një mbledhjeje të të gjithë trajnerëve të kombëtares në Dusseldorf dy javë më parë.

Megjithatë, gjatë një takimi të komitetit kombëtar të garave të UEFA-s të hënën, Sky Sports News zbuloi se delegatët votuan në favor të ndryshimit të rregullave për Euro 2024, duke rritur kufirin e skuadrës nga 23 në 26 lojtarë.

Vendimi nuk është ende përfundimtar, por tashmë është dhënë drita jeshile për ndryshimin e madh.Kjo mund të ketë një ndikim të madh për kombëtaret më të mëdha, me menaxherët që nuk kanë të njëjtat dhimbje koke si zakonisht kur detyrohen të lënë pas një lojtar të profilit të lartë.

Në turnetë e mëparshëm të mëdhenj, ne kemi parë lojtarë si Leroy Sane dhe Sergio Ramos të humbasin përzgjedhjen pavarësisht se ishin të disponueshëm. /Telegrafi/