Sulmuesi shkodran Rubin Hebaj nuk din te ndalet se shenuari. Pasditen e sotme ai ka shenuar nje supergol pikerisht ndaj ekipit kryesor te kampionatit te Uzbekistanit- Pakhtakor duke i dhene kesisoj nje fitore me shume vlere ne shifrat 1-0 skuadres se tij FK Andijan.

Takimi eshte shoqeruar me rivalitet, pavaresisht se Pakhtakor para kesaj jave mbante vendin e pare ne renditje nderda Andijan te tetin dhe me nje diference prej 15 pikesh. U duk se perballja do te shkonte drejt barazimit pavaresisht perpjekjeve te te dy ekipeve, por jo.

Duket se kampionati i transferuar në merkaton e kësaj vere ka qenë i duhuri për Rubin Hebajn. Sulmuesi shkodran që në mënyrë surprizë iu bashkua futbollit në Uzbekistan, po shkëlqen me gola. Edhe ditën e sotme 25-vjeçari ishte vendimtar për fatet e skuadrës së Andijan.

Në fitoren 1-0 që kuqeblutë arritën ndaj kryesuesve të Pakhtor, do ishte Hebaj ai që do jepte 3 pikët. Në minutën e 84-të të ndeshjes, ish-sulmuesi i Vllaznisë do lëshonte një silurë nga një distancë e konsiderueshme. Duke mos i lënë asnjë shpresë portierit kundërshtar, pasi goli ishte vërtetë për kornizë.

Me këto 3 pikë, skuadra e Andijan mban vendin e 6-të në renditje me 31 të tilla. E ndërsa Hebaj është golashënuesi më i mirë në Uzbekistan. Ku pas 21 javësh e ka gjetur 11 herë rrugën e rrjetës dhe po ashtu ka dhuruar 2 asiste. Shifra që e bëjnë atë pretendent për fitimin e Këpucës së Artë në futbollin uzbek.
Endri ÇINARI