Rivaliteti ndaj rivalëve të qytetit bën që shpeshherë të harrohet nacionaliteti dhe shembullin më të mirë e gjeni te Rio Ferdinand.

Ish-mbrojtësi i njohur anglez, qartësisht e urren Mançester Sitin, pasi ka luajtur për shumë vite me Mançester Junajtid dhe i gëzohet çdo lloj fatkeqësie futbollistike të “kushërinjve”.

Kështu ka qenë edhe në ndeshjen e sotme të Sitit ndaj Real Madrid, ku Ferdinand bënte qartësisht tifo për spanjollët. Kjo shihet edhe nga mënyra se si ka festuar golin e shënuar nga Vinicius ndaj skuadrës së Pep Guardiolës.

Video e postuar në rrjetet sociale nga BT Sport, ku ai është opinionist, tregon Ferdinand i cili nuk përmbahet duke lënë në ato momente petkun e ekspertit, e duke u kthyer në një tifoz të mirëfilltë.

https://twitter.com/btsportfootball/status/1656033182536351756?ref_src=twsrc%5Etfw%7Ctwcamp%5Etweetembed%7Ctwterm%5E1656033182536351756%7Ctwgr%5E5e57b8111e4d497271f6f82cc6195726237213ee%7Ctwcon%5Es1_&ref_url=http%3A%2F%2Fwww.panorama.com.al%2Fsport%2Fvideo-sa-shume-e-urren-sitin-festa-e-shfrenuar-e-rio-ferdinand-te-goli-i-vinicius-ben-xhiron-e-rrjetit%2F