Shpresova… por jo!…

Dossier i një historie kritike

Nga BESNIK DIZDARI

Prilli kaloi. Më saktë kaloi 6 prilli. Dhe ju e dini se çka është 6 prilli. Është dita 6 prill 1930, dita kur ka nisur Kampionati i 1-rë Kombëtar i Futbollit në krejt historinë e Shqipërisë.

Pranverë 1949: “Dimri” i pamshirshëm i Shqipërisë sportive

Nga Besnik DizdariNuk duhej të na shpëtonte ky 60-vjetor i rrallë për historinë e sportit shqiptar, më saktë të politikës shqiptare, e po aq të jetës kulturore sociale në tanësi. Nuk është përkujtuar asnjëherë. Nuk është përimtuar kësisoji...

LOJËRAT BALLKANIKE NË SYTË E NJË TETËVJEÇARI (Tiranë tetor 1946-tetor, 2006)

Kujtime nga SKIFTER KËLLIÇINë vend të prologutDy janë pikat më kulmore të futbollit tonë: Fitorja më 1946 e titullit kampion në turnun e futbollit të Lojërave Ballkanike të zhvilluara në Tiranë më 1946, ku Shqipëria mundi Rumaninë 1-0, dhe...

Shpresa e Shqipërisë me Rragamin në krye, në 8 më të mirat e Europës...

Ishte një brez i rrallë, që në kombëtaren e Shpresave arriti një nga nivelet më të larta në futbollin europian. Rikthim në episodet dhe odisenë e një grupi talentesh që edhe sot kujtohen menostalgji dhe nderim

Historia e sportit në Malësi të Madhe

Malësia e Madhe është treva shqiptare, emri i së cilës  përputhet plotesisht me atributet dhe vlerat historike që i njihen e vlersohen kombetarisht e nderkombetarisht. Besa ,bujaria ,trimeria e urtia  nuk janë nocione abstrakte ,pasi ato kultivohen e demostrohen...

Vllaznia sot mbush 95 vjeçe. Historia do vazhdojë të shkruhet

Klubi Vllaznia sot ka patur ditëlindjen. Pikërisht 95 vjetorin e krijimit të tij. Një përvjetor që ka kaluar krejtësisht në heshtje në fakt. Situata në sportin shkodran duhet pranuar që nuk është ajo e duhura. Askush nuk e ka mendjen tek ditëlindjet. Futbolli është i mbërthyer në ankthin e rënies apo jo nga kategoria. Sportet e tjera kanë edhe ato hallet e veta, dikush për të gjetur financa për të mbijetuar, dikush për t'i gjetur këto financa për t'u shpallur kampion. Rezultati: Asnjë aktivitet kushtuar këtij përvjetori të klubit më të hershëm në Shqipëri. Ky është një mëkat.

Dy fjalë për Elbasanin dhe historinë e 100 vjetorit

Opinion nga Roland Luçi

Përsa i përket vitit të largët 1913, nuk mund të flitet zyrtarisht për asnjëlloj aktiviteti futbollistik ne Elbasan, nuk ka asnjë aktivitet te organizuar.

Një ndeshje, për dy jetë!

Nga Defrim Methasani

Momenti i shumëpritur po vjen. Në mbrëmjen e së shtunës, me 7 dhjetor në Shtutgard, mijëra njerëz në arenën e madhe sportive të boksit, por edhe miliona të tjerë përmes ekranit, do ngulin sytë në ringun e jetës.

SHKODRA SPORT, 800 mijë klikime në vetëm 18 muaj

Nga Gjergj KOLA   Gazeta online www.shkodrasport.com vazhdon të thyejë rekorde. Në vetëm 18 muaj nga hapja e saj, ajo ka arritur një numër klikimesh prej më tepër se 800 mijë. Çka tregon se gjërat kanë shkuar në një...

FSHF s’njeh kampionatet e luftës. Vllaznia pa titullin e 10-të

Sot ne oren 09.00 ne ambjentet e hotel "Tirana Internacional" do te zhvillohet Asambleja e Zakonshme e FSHF-se. Nje nga pikat e rendit te dites duhej te ishte edhe shqyrtimi i tre kampionateve te luftes dhe dhenia e dy tituje te tjere Tiranes dhe nje Vllaznise. Por ne fakt nuk do te ndodhe keshtu. Federata Shqiptare e Futbollit, permes nje shkrese te posaçme ka lajmeruar dje te dy klubet se "nuk e dime nese e kemi tagrin te njohim tre trofete e viteve 1939, 1941 dhe 1942 sepse FSHF gjate asaj periudhe ka qene jashte funksionit dhe institucioni qe ka organizuar keto kampionate nuk ka patur te beje me shtetin tone".

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR