Xhevdet Shaqiri, trajneri i rekordeve tek Vllaznia

Trajneri më i suksesshëm në historinë e futbollit shkodran është Xhevdet Shaqiri. Periudha e drejtimit të Vllaznisë nga ana e tij, ka sukseset më të mëdha të arritur nga kjo skuadër. Po kush është ky njeri?
Ai ka lindur në lagjen Dudas të Shkodrës më 5 janar 1923. Që i vogël filloi të luajë futboll përkrah emrave si Reshit Rusi, Fahri Ceni, Dul Dragovoja etj. Afrohet tek ekipi i parë i Vllaznisë dhe në vitet 1945 dhe 1946 është pjestar i saj duke fituar dy tituj kampion rradhazi. Madje duke qenë një nga pikat më të forta të kësaj skuadre. Këtë e dëshmon edhe fakti që në kampionatin e vitit 1946 ai me 9 golat e shënuar do të shpallej golashënuesi më i mirë i tij. Pas këtij viti, vjen "rrëmbimi" nga ekipet e Tiranës. Fillimisht me Partizanin me të cilin në vitet 1947- 1949 fiton dy tituj kampion me të. Më 1950 e merr Dinamo.

Sulejman Dashja: Krenar për atë çfarë i kam dhënë boksit shkodran

Pak kohë më parë në Shkodër u zhvilluan finalet e Kupës së Shqipërisë në boks dhe ajo çfarë ra në sy përveç trofeut të rradhës të ekipit të Vllaznisë, ka qenë ngjitja në ring e një emri të njohur...

Hysen Zmijani, karriera mes katër shteteve e një talenti të futbollit

Futbolli në Shkodër ka nxjerrë shumë emra të mëdhenj në vite. Në role dhe pozicione të ndryshme. Padyshim që ata kanë lënë gjurmë me lojën që kanë zhvilluar dhe kontributin që kanë dhënë në fitoren e trofeve por edhe lartësimin e emrit të Vllaznisë. Njëri prej tyre ka qenë Hysen Zmijani.

Familja Shestani, 58 tituj kampionë për klubin Vllaznia

Nëse ka familje që ka dhënë shumë për sportin e notit në Shkodër, sigurisht që është ajo Shestani. Plot 6 pjestarë të saj kanë kontribuar për mbi 50 vite për Vllazninë duke i dhuruar asaj shumë tituj kampion, kupa...

Isak Bala, trajneri i kampionëve dhe i rekordmenëve

Nëse atletika shkodrane ka patur suksese të shumta pas viteve ’90, kryesisht në shpalljen disa herë kampion i ekipit të meshkujve, një meritë të madhe ka dhënë në arritjen e këtyre rezultateve edhe njëri prej trajnerëve të këtij ekipi, pikërisht Isak Bala. Nga puna e tij plot pasion e përkushtim, kanë dalë sportistë që jo vetëm kanë dalë kampionë në garat respektive por edhe kanë thyer rekorde. Sot, personi në fjalë, i detyruar ndoshta edhe nga rrethanat që u krijuan në klubin Vllaznia, ka hequr dorë nga trajnimi dhe ka nisur punën e gjyqtarit në këtë sport. Po kush është në fakt Isak Bala?

Dom Simon Jubani, prifti që ka luajtur futboll me Vllazninë

Nga GJERGJ KOLA

Dom Simon Jubani njihet nga të gjithë si një nga klerikët më të njohur të vendit tonë. Njihet si meshtari që ka kremtuar për herë të parë meshën publikisht pas rënies së komunizmit më 4 nëntor fillimisht e më pas me 11 nëntor të vitit 1990 kremtoi meshën e parë publike tek Varrezat e Rrmajit në Shkodër. Ka lindur në Shkodër më 8 mars 1927 dhe ka vdekur më 12 korrik 2011 në moshën 84 vjeçare duke lënë pas një emër të madh jo vetëm si klerik. Ajo që është e veçantë tek ky njeri ka të bëjë me atë se para se të shugurohej meshtar, pikërisht në vitin 1958, ka qenë FUTBOLLIST. Po, po është mëse e vërtetë. Ka luajtur me sukses për 7 vite me rradhë me Vllazninë, madje në një ndeshje ka qenë edhe pjesë e kombëtares shqiptare të futbollit. Kush e thotë këtë? Historia e klubit Vllaznia, gazetat e kohës por edhe shumë të tjera. E themi edhe ne pasi, më 22 korrik 1997, në numrin 7 të gazetës “SHKODRA SPORT”, kemi botuar një letër të Dom Simonit ku shpjegonte për herë të parë dhe të vetme kuptohet, karrierën e tij si sportiest. Madje jo vetëm me futbollin por edhe si atlet I shquar, fitues I disa vendeve të para në garat kombëtare të kohës.
Më poshtë keni letrën e plotë të Dom Simon Jubanit për gazetën tonë para plot 18 vitesh:

Pina Thani, 32 rekorde kombëtare, 100 medalje të arta dhe 1000 sakrifica

Nga DASH FRASHËRI Teksa tregonte për të motrën, Gjyzepina Thanin (1938-2007), fituese të 100 medaljeve të arta dhe realizuese të 32 rekordeve kombëtare në atletikë, “Artistes së Popullit” Tinka Kurti i njomeshin sytë nga lotët, por ajo i linte të...

Faruk Kalleshi, i lindur për të qenë një Kampion i Madh

Nga Adriatik DOSTI

Edhe sot po ta shohesh, tek sapo i ka mbushur te 70 vjetet e jetes se tij ai te ben ta admirosh per ate fizik te mrekullueshem qe ka ende...I shkurter, por me nje trup te gdhendur prej muskujve, me nje humor te kendeshem tipik shkodran e i mire e i thjeshte si pak kush edhe pse ka te drejte ti krenohet karieres e malit me medalje qe ka fituar nder vite si rralle kush tjeter ne sport...

Dedë Bregu, kampioni që vazhdon të nxjerr kampionë

Ka lindur më 20 qershor të vitit 1939. Në Malësi, andej nga vjen ai, fjala që përmendet shpesh kur e kalon njëfarë moshe është “I moçëm”. Në fakt duket se kjo fjalë nuk ka të bëjë me Dedë Bregun. Ndonëse 76 vjeçar, atë e sheh çdo ditë në stërvitje me mundësit e Vllaznisë duke u munduar të injektojë tek ata pasionin për këtë sport siç e ka patur edhe vetë në rininë e tij. Natyrisht që sot nuk është e lehtë të bindësh një djalë të rinj të merret me sport.

Roza Anagnosti (Xhuxha) aktorja e madhe që ka qenë gjimnaste me Vllazninë

Për shumëkënd mund të duket një çudi. Realisht edhe për mua personalisht ndonëse kam mbi 20 vite që merrem me gazetari, madje shumë i dhënë edhe pas historisë së sportit shkodran kryesisht. Aktorja e mirënjohur Roza Anagnosti përveçse e...

FUTBOLLI I FEMRAVE

Vllaznia- femra tjetër fitore në kampionat. Fiton 6-0 ndaj Dajtit

Tjetër fitore në kampionat për ekipin kampion në fuqi të futbollit të femrave, atë të Vllaznisë. Në ndeshjen e vlefshme për javën e nëntë...

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR