Hajrullah Lekaj, mesfushori luftarak i Vllaznisë së viteve ’60-’70

Kemi dëgjuar, lexuar e shkruar shumë për disa nga Vllazninë e viteve '70, por ndoshta i kemi kushtuar më shumë rëndësi sesa duhet vetëm 4-5 emrave. Një kontribut në sukseset e atyre viteve kanë dhënë edhe futbollistë të tjerë,...

Esat Rakiqi, njeriu i rrallë i futbollit shkodran

Futbolli shkodran na ka dhuruar në vite shumë figura të shquara. Dikush si sportist, të tjerë si trajner, por ka patur edhe prej atyre që i kanë bërë të dy këto role. Por më shumë se Esat Rakiqi askush....

Bahri Axhemi, drejtuesi që bëri shumë për sportin shkodran

Ka mjaftuar një foto e publikuar nga ish-shefi i Klubit Vllaznia Gëzim Mema dhe nuk kanë munguar komentet dhe vlerësimet e shumta pozitive për këtë figurë. Bëhet fjalë për Bahri Axhemin, drejtuesit e Komitetit të Fiskulturës në Shkodër për...

FOTO E RRALLË/ Historia “e gjallë” e Vllaznisë, Esat Bushati 90 vjeç dhe Muhamet...

Muajin e ardhshëm Klubi Vllaznia do të festojë 100 vjetorin e krijimit të tij si i pari në Shqipëri. Padyshim që pritet të jetë një festë e madhe për gjithë Shkodrën por edhe më gjerë dhe gjëja më interesante...

Ekskluzive/ Mikel Gjoni, basketbollisti i talentuar i Vllaznisë së viteve ’80

Basketbolli shkodran në vitet '80 ndonëse ka fituar jo shumë trofe, sërish u ka dhuruar shumë emocione jo vetëm tifozëve të Vllaznisë por edhe më gjerë. Mënyra si luanin në fushë, veprimet spektakolare të basketbollistëve të saj, i bënë...

Fatbardh Jera, “xholi” i Vllaznisë së artë të viteve ’80

Një nga emrat më të shquar të futbollit shkodran padyshim që ka qenë Fatbardh Jera. Një sportist i cili ka luajtur në shumë pozicione në fushë, ka dhënë kontributin e tij në fitoren e disa trofeve të Vllaznisë në...

Ali Mema, historia e ikonës bardheblu që luajti për Vllazninë dhe u nderua nga...

Nga Vllaznia tek Tirana kanë luajtur shumë lojtarë. Para viteve '90 dhe sidomos pas tyre dhe mjafton për këtë të përmendim emra si Auron Miloti, Hamdi Salihi, Vioresin Sinani, Bekim Balaj, Gilman Lika dhe së fundmi Edon Hasani. Por ndërkohë,...

Sokol Kalaj, një nga basketbollistët më të mëdhenj të Shqipërisë së viteve ’80

Basketbolli shkodran në vite ka nxjerrë nga rradhët e tij shumë emra të shquar. Një pjesë e tyre kanë marrë meritat dhe nderimet që u takojnë. Të tjerë ndoshta jo dhe aq. Megjithatë secili është munduar të jap kontributin...

Gjino Mjeda, një nga volejbollistët më të mëdhenj në historinë e volejbollit shkodran

Sporti shkodran ka nxjerrë në vite shumë mjeshtra në shumë lloje sportesh dhe pesë të nderuarit së fundi me titullin "Mirënjohja e Bashkisë Shkodër", janë një pjesë shumë e vogël e kësaj morie emrash. Një prej tyre që u...

Flet Refik Vorfa pas titullit “Mirënjohja e Qytetit”: I lumtur, ky është trofeu më...

Një nga pesë sportistët e nderuar nga Këshillit Bashkiak Shkodër me titullin vendor "Mirënjohja e Bashkisë", ka qenë edhe ish- basketbollisti i Vllaznisë Refik Vorfa. Një nga titullarët e Vllaznisë së viteev '70-'80 dhe lojtar i ekipit tonë kombëtar,...

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR