Edon Hasani, misioni për t’u rritur tek Liteksi

Është larguar me keqardhje nga skuadra e zemrës, por zgjodhi karrierën jashtë vendit për t’u rritur më tepër si futbollist. Edon Hasani, mesfushori 20-vjeçar nga Shkodra, në fundin e gushtit u transferua në Bullgari, te Liteks Loveç. Aty ka gjetur edhe talentin tjetër shkodran, Armando Vajushin, të cilin e konsideron si lojtar dhe njeri të shkëlqyer. Në skuadrën bullgare ka shumë konkurrencë për formacionin, megjithatë Hasani nuk druhet. “Konkurrenca ndihmon në rritjen e nivelit në planin personal dhe të skuadrës, prandaj nuk i trembem aspak”, thotë 20-vjeçari.

Bekim Balaj shënon edhe golin e dytë për Spartën e Pragës

Futbollistët shkodranë vazhdojnë të jenë protagonistë me skuadrat e tyre jo vetëm në Shqipëri por edhe jashtë saj. Pas golave të shpeshtë të Xhevahir Sukajt dhe aktivizimeve të rregullta si titullar të Armando Vajushit, vjen suksesi edhe për shkodranin tjetër Bekim Bala. Sulmuesi 21 vjeçar I transferuar gjatë muajit gusht nga Tirana tek Sparta e Pragës, po shndërrohet në protagonist për këtë ekip. Në ndeshjen e javës së gjashtë të kampionatit, atë të luajtur ndaj ekipit Hradec Kralove. Ka qenë minuta e 38-të e ndeshjes teksa shkodrani shtatëlartë ka goditur saktë me kokë duke e dërguar topin në rrjetë. Me këtë gol është mbyllur krejt ndeshja teksa Sparta e Pragës ka fituar 1-0 duke siguruar fitoren e pestë rradhazi.

Xhevahir Sukaj shënon dhe i jep fitoren Sepahanit

Sulmuesi i talentuar shkodran Xhevahir Sukaj ka shënuar sërish për skuadrën e tij Sepahan. Në ndeshjen e luajtur pasditen e sotme, e vlefshme për kampionatin iranian, Sukaj ka arritur të shënojë një gol mjaft të rëndësishëm për ekipin e tij pikërisht në minutën e 86-të të ndeshjes atëherë kur rezultati ishte i barabartë 0-0.

Xhevahir Sukaj shënon golin e fitores për Sepahanin në ndeshjen e sotme

Sulmuesi i talentuar shkodran Xhevahir Sukaj ka shënuar sërish për skuadrën e tij Sepahan. Në ndeshjen e luajtur pasditen e sotme, e vlefshme për kampionatin iranian, Sukaj ka arritur të shënojë një gol mjaft të rëndësishëm për ekipin e tij pikërisht në minutën e 86-të të ndeshjes atëherë kur rezultati ishte i barabartë 0-0.

Edon Hasani: Firma për Liteks erdhi në kohën e duhur

Një lëvizje disi e papritur por vetë lojtari e kishte menduar prej kohësh. Edon Hasani është mëse I kënaqur pas firmës së hedhur dy ditë më parë për skuadrën bullgare Liteks Lovech. Për tre vitet e ardhshme ai do jetë pjesë e kësaj skuadre, ku ka gjetur një shok të ngushtë të tij, pikërisht Armando Vajushin. Madje, ky I fundit ka luajtur një rol të rëndësishëm për ta marrë në skuadrën e tij mesfushorin 20 vjeçar. Në një rrëfim për “Shkodra Sport” ish- mesfushori I Vllaznisë ka folur për kontratën e re, për largimin nga skuadra shkodrane dhe shumë gjëra të tjera. Ja intervista e plotë e tij:

Bekim Bala firmos dhe fillon stërvitjen me Spartën e Pragës

Sulmuesi 21 vjeçar shkodran Bekim Balaj ka firmosur për tre sezone me Spartën e Pragës dhe tashmë ka nisur stërvitjen me ekipin e tij të ri. Interesant është fakti se ai është ka pritur shumë mirë si nga drejtuesit e klubit ashtu edhe nga tifozët e kësaj skuadre. Tashmë ajo çfarë pritet është vijë momenti I prezantimit në një ndeshje zyrtare. Ky klub ka harxhuar jo pak para për ta marrë atë dhe pritshmëria për bjondin shtatëlartë është e madhe.

Xhevahir Sukaj shënon golin e parë në kampionatin iranian

Kampionati I ri I futbollit në Iran ka nisur në një mënyrë shumë të mirë për sulmuesin shkodran Xhevahir Sukaj. Në ndeshjen e javës së dytë, atë që Sepahani ka luajtur në transfertë me ekipin e  Foolad. Ai ka shënuar golin e tretë për skuadrën e tij. Një gol ky që ka qenë vendimtar për këtë skuadër sepse I dha fund përpjekjeve të vendasve për të shënuar golin e barazimit.

Bekim Bala është i Spartës së Pragës, firma një formalitet

Ditën e djeshme në prag të fillimit të seancës stërvitore të Tiranës, është shfaqur në ambientet e stadiumit “Selman Stërmasi” futbollisti Bekim Bala, tanimë jo si lojtar i Tiranës, por si një vizitor i saj. Themi kështu, pasi ai sapo ishte kthyer nga Çekia, ku ka qenë për të mbyllur bisedimet e fundit me skuadrën e njohur Sparta e Pragës, që mesa duket gjithçka është mbyllur me sukses. Kështu “de fakto” ai mund të konsiderohet që tani lojtarë i kësaj skuadre.

Noel Borshi, 16 vjeçarja shkodrane që merr pjesë në Lojërat Olimpike

Në Lojërat Olimpike të Londrës që do zhvillohen muajin e ardhshëm në Londër, në rradhët e ekipit tonë olimpik do jetë edhe një vajzë nga Shkodra. Bëhet fjalë për Noel Borshin. 16 vjeçarja me prindërit shkodranë, jeton në fakt prej vitesh në Itali, por merr pjesë në çdo garë që zhvillohet në Shqipëri duke përfaqësuar një ekip tjetër dhe jo Vllazninë. "Fati i keq i mungesës së një pishine për t'u stërvitur në Shkodër, na bëri që ne të rregjistroheshim tek ekipi "Te Stela" në Tiranë. Nëse do kishte patur ekip dhe kushte të mira stërvitje në Shkodër, padyshim që kjo vajzë do kishte përfaqësuar Vllazninë ashtu si xhaxhai vet Spartak Borshi, në vitin 1988 kur doli kampion Shqipërie në vaterpol me Vllazninë"-thotë babai i kësaj vajze- kampione, Arbeni.

Hamdi Salihi shënon golin e 5-të në kampionatin amerikan

Sulmuesi shkodran Hamdi Salihi shënon sërish. Ka ndodhur kështu sot në ndeshjen e rradhës të kampionatit amerikan teksa ai ka shënuar për skuadrën e tij DC United. Hamdi Salihi shënon sërish për skuadrën e tij duke rikonfimuar vlerat si golashënues. Sulmuesi 28-vjecar i kombetares shqiptare ndonëse e nisi ndeshjen ndaj Montreal nga stoli i rezervave arriti ta tundte rrjetën në minutën e 90-të, pak momente pasi ishte hedhur në fushë, duke e vulosur rezulatin në 3-0. Ky ishte goli i 5 i shkodranit me ekipin amerikan që pas transferimit të tij nga Rapidi i Vjenës gjatë merkatos së janarit.

FUTBOLLI I FEMRAVE

HISTORI

error: NDALOHET KOPJIMI DHE PËRDORIMI I PA-AUTORIZUAR