Shqipëria U-19 e drejtuar nga Ervin Bulku do të përballet me Irlandën në vendin tonë në kualifikueset e Europianit U-19, ku do të synohet “Elite Round”.

Gjithsesi te ishullorët është grumbulluar dhe një lojtar shqiptar. Bëhet fjalë për Roko Vatën, djalin e kapitenit legjendar të Kombëtares, Rudi Vata.

Ai ka treguar një formë mjaft të mirë me Sëlltikun dhe për këtë arsye Irlanda nuk është menduar dy herë që ta thërrasë 18-vjeçarin. Roko do të përballet me kuqezinjtë të mërkurën e 15 nëntorit, në orën 14:00.

Nderkohe ne kete grumbullim te kombetares irlandeze mungojne dy futbollistet e tjere shkodrane qe jane prej kohesh pjese e saj, pikerisht Kevin Zefi qe luan me Interin dhe Justin Ferizaj qe luan me Frosinonen. Te dy ata jane te demtuar dhe si rrjedhoje nuk mund te jene ne keto ndeshjet qe do te zhvillohen ne Shqiperi.