Vinicius Junior është lojtari i radhës i Real Madridit që ka pësuar dëmtim së fundmi, duke rritur edhe më shumë problemet te Los Blancos.

Real Madridi dukej sikur po rikuperohej nga dëmtimet e tyre në javët e fundit, por pushimi ndërkombëtar ka sjellë dy pengesa të mëdha.

Përveç mungesave afatgjata të Eder Militao dhe Thibaut Courtois, Kepa Arrizabalaga aktualisht është duke u rikuperuar nga dëmtimi, ndërsa Aurelien Tchouameni ka të ngjarë të jetë jashtë për pjesën e mbetur të vitit 2023.

Pas një ndrydhjeje në gju të pësuar në stërvitje me Francën, Eduardo Camavinga gjithashtu është jashtë deri në fillim ose deri në mes të janarit.

Gjërat u përkeqësuan me fillimin e sezonit kualifikues të Amerikës së Jugut, dhe pas vetëm 27 minutash në humbjen 2-1 ndaj Kolumbisë, Vinicius Junior doli i dëmtuar, dukshëm me dhimbje dhe i frustruar.

Sipas medias Diario AS, ende nuk ka një diagnozë zyrtare të lëndimit, por pas ndeshjes, Vinicius shpjegoi se ai besonte se ishte i njëjti problem si dëmtimi i tij në fillim të sezonit.

“Mendoj se është i njëjti dëmtim si herën e kaluar. Aty mora një goditje dhe u lëndova pak më vonë. Nesër do të bëjmë teste për të parë se si do të shkoj”, ka thënë Vinicius Jr. /Telegrafi/