Për Real Madridin, ky sezon është një sezon për t’u harruar edhe pse mbretërit fituan Kupën e Mbretit, ata humbën tre trofetë që fituan vitin e kaluar.

Barcelona fitoi Superkupën e Spanjës dhe kampionatin, dhe Man City ose Interi do të marrin Ligën e Kampionëve, të cilin klubi madrilen nuk arriti ta mbrojë këtë sezon.

Duke qenë se Reali luan vetëm për vendet e para, duket qartë se do të ketë disa ndryshime në skuadër. Ancelotti ka në plan të sjellë disa yje si Kylian Mbappe dhe Jude Bellingham dhe për ta bërë këtë duhet të heqin qafe disa lojtarë që italiani nuk i llogarit.

Portieri rezervë kishte më shumë minuta se të katër së bashku

Gazeta Sport shkruan se katër lojtarë me siguri do të largohen nga Madridi në verë. Ata janë Eden Hazard, Alvaro Odriozola, Jesus Vallejo, Mariano Diaz. Shuma e minutave të këtyre katër futbollistëve është vetëm 735 në 59 ndeshjet e luajtura nga Real Madridi deri më sot, që është 1.54% e totalit.

Andryi Lunin, zëvendësuesi i Thibaut Courtois, është lojtari i pestë me më pak paraqitje në skuadër, pasi ka luajtur 1090 minuta, 355 më shumë se katër shokët e tij të skuadrës.

Odriozola dhe Vallejo janë të pafat sepse në mbrojtje kanë konkurrencë të fortë me shumë lojtarë të sprovuar dhe me përvojë, të cilëve Ancelotti u beson.

Hazard rezultoi të ishte përforcimi më i keq i Real Madridit në historinë e klubit dhe ‘gozhdua’ në stol ose në tribuna për të gjithë sezonin.

Është më mirë që ata të largohen sepse fati i tyre do të jetë i njëjtë

Sport shkruan se Ancelotti nuk ka llogaritur në katër lojtarët e lartpërmendur për të gjithë sezonin e kaluar dhe u ka dhënë pak minuta pasi e ka konsideruar si detyrim sepse janë anëtarë të klubit.

Sport konkludon se asgjë nuk do të ndryshojë në sezonin e ardhshëm dhe se të gjithë e dinë shumë mirë se nëse qëndrojnë te Reali, roli i tyre do të jetë sërish i njëjti – stoli apo tribunat në ndeshje dhe sparing në seancat stërvitore. /Telegrafi/